Nova studija pokazala je da je “bebi-mozak” realan fenomen.
Foto: Pixabay
Naučnici su analizirali kognitivne funkcije 709 trudnica i 521 žene koja nije u drugom stanju, a ovo je prva sprovedena studija te vrste.
Svaka učesnica je prošla serije testova, od kojih su neki podrazumevali pamćenje čitavnog niza brojeva.
Potpuno neočekivano, rezultati su pokazali da su trudnice lošije u donošenju odluka, planiranju, pamćenju i teže im je da održe pažnju usmerenu na jednu stvar.
Osim toga, naučnici su takođe utvrdili da “bebi-mozak” ima različite efekte na žene u različitim periodima trudnoće. Dok je pad svih tih sposobnosti primećen na početku prvog tromesečja, stabilizuje se polako od sredine ka kraju trudnoće.
Foto: Pixabay
Važno je ipak napomenuti da, iako trudnice nisu imale sjajne rezultate na testovima, njihove sposobnosti su bile u granicama normale.
Znajući to, treba napomenuti i da to što neke žene postaju zaboravnije tokom trudnoće ili se slabije koncentrišu, ne ometa ih u svakodnevnom životu i obavezama.
Iako je zvanično potvrđeno da trudnice imaju “bebi-mozak”, naučnici kažu da tek treba da utvrde zašto se to događa i koliko traju efekti nakon porođaja.
“Intrigantna studija objavljena prošle godine pokazala je da kod trudnica dolazi do promena sive moždane mase, posebno u delovima koji su odgovorni za procesuiranje socijalnih informacija, poput ‘dekodiranja’ bebine facijalne ekspresije, do uspostavljanja zdrave veze između bebe i mame“, kaže jedna od autorki studije Saša Dejvis.
“To bi moglo da znači da je bebi-mozak zapravo fenomen koji ženama pomaže da se pripreme za bebu, odnosno mozak im pomaže da se spreme za novu ulogu“, kaže ona.
Ta studija je pokazala i da se mozak “vraća na staro” dve godine nakon porođaja.
Izvor: www.mondo.rs
Komentari (0)