Stimulator hipoglosalnog nerva je najnoviji umetak koji se ugrađuje ispod jezika i na taj način sprečava hrkanje, objavili su australijski lekari iz bolnice Ser Čarls Gerdner bolnice u Pertu. Utvrdili su da umetak postavljen ispod jezika stimuliše živac koji kontroliše mišiće jezika, a na taj način ublažava apneju tj. gušenje u snu podstaknuto hrkanjem. Uređaj poput pejsmejkera mogao bi da bude rešenje za hrkanje, piše “Dejli Mejl”.
Tokom prvih šest meseci indeks apneje kod pacijenata pao je sa 43 na 19,5, pospanost tokom dana za trećinu, a kvalitet života poboljšala se za 50 odsto, potvrđuje istraživanje.
Uređaj radi samo dok pacijent spava, a može da se isključi daljinskim upravljačem po potrebi. |
Skoro 60 odsto ljudi koji hrču zapravo hrču jezikom, odnosno jezik i meko tkivo oko njega padaju ka disajnim putevima zbog čega tkivo vibrira dok se vazduh probija. U nekim slučajevima može da izazove i gušenje. Ali u tom slučaju meko tkivo blokira dotok vazduha što spavača tera da opet udahne. Takvo stanje povećava rizik od srčanog udara, visokog pritiska, umora i gojaznosti.
Novi umetak “stimulator hipoglosalnog nerva” stimuliše jezik tako što ga kontrahuje prema napred. Na taj način se jezik pomera prema napred, a meko tkivo ne zatvara disajne puteve. Umetak se ugrađuje u obliku elektrode odmah do hipoglosalnog živca ispod jezika. Sitne žice povezane su s generatorom u dušniku, a monitor prati promene u pritisku vazduha u grlu. Ako pritisak padne, to će signalizovati elektrodama da “šokiraju” jezik i pomere ga od grla kako bi oslobodile disajne puteve.
Pročitajte još:
Najgori položaj za spavanje >>
Šta izaziva hrkanje kod dece? >>
Komentari (0)