Polazak u prvi razred znači veliku promenu kako za dete tako i za roditelje koji su često uzbuđeniji od deteta. U redu je brinuti se, ali ne zaboravite da pomognete svom prvaku da što bezbolnije provede prve školske dane koji mogu da budu veoma stresni za dete.
Prvaci imaju najviše problema da se naviknu na nove okolnosti i obaveze, pa im je tako najteže da se na časovima koncentrišu, sede mirno i slušaju nekoga duži vremenski period. Predstavite detetu neku zanimljivu temu u vidu predavanja. Ako počne da se nervozno okreće, ustaje i priča sa vama uglas, staloženo mu objasnite zašto nije lepo prekidati nekoga i videćete kako će vrlo brzo naučiti da je to poželjan način ponašanja.
Najbolja priprema za prvi razred je igra. Igrajte s detetom, posebno društvene igre u kojima se uče pravila i poštuje red. Kroz takve igre će dete naučiti da prihvata pobedu i poraz. Osim toga zajedno crtajte i bojite. Na taj način će razviti grafomotoriku. I 15 minuta dnevno u početku će biti dovoljno da dete počne da se navikava na sedenje za stolom i na pisanje, savetuju psiholozi.
Sve igre prstima, seckanje makazama, pravljenje, vajanje, origami, tangram, crtanje, nizanje perli… su odlična vežba motorike šake. Podsećanje na korišćenje papira od gore na dole i sa leva na desno, dovršavanje svojih crteža su dovoljna priprema za buduće pisanje.
Razvijajte pozitivne stavove deteta prema školi i učitelju. O školi pričajte kao o mestu na kome će dete puno naučiti, postati pametnije, raditi zanimljive stvari. Objasnite mu da će ga u školi ocenjivati i upoređivati s drugom decom, ali mu stavite do znanja da njegova uspešnost neće uticati na vašu ljubav prema njemu. Neka dete učestvuje u kupovini pribora i odeće za školu, koju će od sada sam birati. Pustite ga da samo upiše ime na sveskama i knjigama. Naviknite ga na rano ustajanje, uvežbajte s detetom put do škole, kao i brigu o osnovnoj higijeni kada je van kuće.
Pre polaska u prvi razred dete bi već trebalo da zna da piše neka slova, pa i jednostavne reči. Međutim, ako ne zna ne paničite. Sve će to lako savladati u prvom razredu.
U svakom slučaju, podržavajte svoje dete i nastojte da svakoga dana pomalo uvećavate njegovo znanje. Sa druge strane, nemojte vršiti pritisak na dete i opterećivati ga suvišnim informacijama koje u ovom uzrastu nisu relevantne za detetov razvoj. Naprotiv, ovakvim pristupom možete postići kontraefekat, odnosno možete samo da zbunite dete i razvijete njegovu netrpeljivost ka učenju.
Izdvojite vreme za dete
Veoma je bitno što češće organizovati u porodici zajedničke aktivnosti, igre, razgovore, šetnje sa detetom. Ne koristite kao izgovor manjak vremena jer sa detetom možete razgovarati i u šetnji iz škole. Prvi zajednički trenuci moraju biti ispunjeni sigurnošću, poverenjem i prijatnom atmosferom bez obzira koliko ste umorni od posla. Ponekad je dovoljno samo pola sata razgovora da sa detetom uspostavite dragocenu bliskost i saznate šta ga najviše u školi muči, raduje, koji su mu strahovi, želje.
Prostor za učenje
Vrlo je važno da dete ima vreme i prostor za rad, gde će moći u miru da uči i piše svoje domaće zadatke. Odredite tačno vreme za učenje i potrudite se da dete završi domaći pre nego što padne mrak, a sa njim i detetova koncentracija. Usklađen sistem vrlo brzo će dati dobre rezultate, a tada nemojte zaboraviti da nagradite dete. To ne mora da bude kupovina, može biti i izlet, druženje ili sportska aktivnost.
Saveti roditeljima
- Razgovarajte o svim dilemama koje imate u vezi prelaza deteta iz vrtića u školu s vaspitačima, psihologom, stručnim timom ili upravnikom vrtića.
- Saznajte šta se očekuje od dece u prvom razredu, razgovarajte s detetom o razlici između vrtića i škole.
- Podstaknite dete da se oseća ponosnim što kreće u školu.
- Prisustvujte svakom pripremnom roditeljskom sastanku.
- Negujte kod deteta pozitivan stav o polasku u školu, o učenju i sticanju novih znanja i veština, negujte i razvijajte kod deteta samopouzdanje.
Komentari (0)