Igračke ne služe samo za zabavu, već pomažu deci da strukturiraju svoju psihu ili prevaziđu svoje strahove.
Igra imitiranja
Čajanka lutaka ili “majstorski alat”. Između druge i osme godine, deca ih obožavaju. Zašto? Jer na taj način ulaze u svet odraslih i oponašaju mamine i tatine postupke dok oni nisu tu.
“To je od suštinske važnosti na konceptualnom planu. Reč je o prvom činu simbolizacije, pre nego što se ona ostvari jezikom, koji se sastoji u predstavljanju odsutne stvari ili bića putem imitacije”, analizira psiholog Žislen Speker Benat.
Lutka beba
Od 18. meseca, ona dozvoljava detetu da projektuje svoje priče. Kroz nju dete uspostavlja distancu od svakodnevnih dešavanja, može da uživa u njima ili da prevazilazi traume. Dete takođe može da razvije svoje manuelne sposobnosti.
Kućica za lutke, koja daje jedan osećaj bezbednosti, dozvoljava detetu da ide još dalje u svom istraživanju svakodnevnog života.
Dok se igraju deci je dozvoljeno da rade sve ono što im je u stvarnosti zabranjeno
Barbika
Našminkana i sva u šljokicama, ova ultraženstvena lutka je odraz ženskih moći i ekvivalent je pištoljima u igri dečaka. Igranjem sa Barbikom devojčice proigravaju društvene scenarije, kao što je odlazak na odmor, rođendan itd. Uživljavaju se u uloge koje joj omogućavaju da razvije svoju interakciju sa drugaricama, potvrđujući se tako u okviru grupe.
Kostimi i maske
Pretvarajući se da su Zoro, princeza ili vila, dečaci i devojčice pothranjuju svoje samopouzdanje.
“To su veoma bogate igre, koje predstavljaju odskočnu dasku za maštu i koje ohrabruju male stidljivke da se oslobode. Dozvoljeno im je da rade sve ono što je u stvarnosti zabranjeno.
Igre konstruisanja
Deca tako dobijaju priliku da razviju projekat (da izgrade čamac, lansirnu rampu, čamac) i tako prodube svest o ostvarivanju ciljeva putem ulaganja truda. Tako se podstiče i spretnost njihovih ruku, vrlo korisna u svetu koji je sve virtuelniji.
Video-igrice
Nasuprot školskom programu, koji je zasnovan na pretpostavki edukacije (“ja postavljam zakone, a ti ih sprovodiš”), video-igrice treniraju njihovu intuitivnu inteligenciju, zasnovanu na eksperimentisanju i improvizaciji. To je kreativno i veoma pozitivno. Sve naše društvene veze se oslanjaju na te eksperimentalne korake. Na osnovu nedavno objavljene studije, deca koja igraju video-igrice imaju bolje društvene sposobnosti od druge dece. Međutim, detetu ipak ne smete dozvoliti da preteruje.
Društvene igre
Karte, slagalica, ne ljuti se čoveče i druge društvene igre će decu od malih nogu naučiti da se pridržavaju pravila i da čekaju svoj red. Na intelektualnom planu, one jačaju sposobnost predviđanja i strateške inteligencije.
Komentari (0)