Budućim mamama koje se ugoje više nego što bi to trebalo, preti veći rizik od komplikacija u trudnoći, a izvesniji su i problemi nakon porođaja.
Ako se tokom trudnoće ugojite više od 12 kilograma, u organizmu će početi da se gomilaju masnoća i tečnost, što može dovesti do komplikacija u trudnoći i većih problema nakon samog porođaja.
Istraživanja pokazuju da su gojazne žene sklone rađanju beba s urođenim srčanim manama i drugim abnormalnostima, za razliku od onih koje imaju normalnu telesnu težinu. Takođe, punije trudnice imaju veći rizik za dobijanje dijabetesa, visokog krvnog pritiska, a mogući su i porođaj carskim rezom i obilno krvarenje.
Na samom početku trudnoće dobija se mnogo kilograma, u proseku prva tri meseca samo kilogram ili dva, a neke trudnice zbog čestih jutarnjih mučnina u tom periodu čak mogu i smršati. U drugom tromesečju buduća majka dobije pet do šest kilograma, od čega na bebu odlazi jedan, dok u trećem tromesečju dobije četiri ili pet kilograma. Imajte na umu da je beba tada već teška od dva i po do tri i po kilograma. Neposredno pre porođaja težina uglavnom stagnira, a pojedine trudnice bi tada mogle da izgube koji kilogram.
Da ne biste dobili više kilograma nego je to preporučljivo, kada budete osećali glad razmislite o tome osećate li zapravo žeđ, jer je veoma moguće da ste zbog hormonalne neuravnoteženosti dehidrirali. Ako se ispostavi da ste ipak gladni, bolje je da pojedete neko voće.
Komentari (0)