Kada oko navršenih pet, šest meseci beba prestane sa sisanjem i počne da jede čvrstu hranu, mnoge mlade majke su u dilemi kako svom bebironu da začine obrok. Slano i masno su na crnoj listi, ali je začinsko bilje, naročito ono s našeg podneblja, dobrodošlo.
Kad uvoditi začine
Pri uobičajenoj pripremi hrane, u domaćinstvu se koristi nekoliko začina (celer, peršun, crni i beli luk, paprika), dakle začini s naših polja koji nisu prejaki kao „egzotični začini”. Dakle, i deca u načelu mogu da ih konzumiraju ako se s njima ne preteruje. Ako razgovarate s pedijatrima, dobićete različite odgovore na pitanje kada mogu da se uvedu u ishranu, ali se većina slaže da se nakon navršenih šest meseci pojedini začini mogu uvoditi s ostalim namirnicama.
Jaki i blagi začini
Kada je u pitanju dečja ishrana, vrlo je važno razlikovati „jake” začine (vanila, muškatni oraščić, kardamom) od „blagih” (majčina dušica, lovor, celer). Sasvim sigurno „jake” začine ne bi trebalo dodavati jelima za bebe od šest meseci do godinu dana, jer mogu dovesti do stomačnih iritacija i alergijskih reakcija. Ali se „blagi” začini mogu koristiti praktično neograničeno. Upravo je zbog mogućnosti kontrole hranu za bebe i malu decu najbolje pripremati kod kuće. Dodavanje spektra „blagih” začina i začinskog bilja (recimo, dinstanje na luku vlašcu) omogućuje deci da formiraju svoj doživljaj ukusa i razlikovanje pojedinih aroma. Poznata je činjenica da se odrasli ljudi vrlo živo sećaju bakine kuhinje kada su kao mala deca očekivali serviranje ručka. Takva asocijacija upravo počiva na prvim senzornim utiscima.
Ne preterujte
Ako su bebe zdrave, nakon 12 meseci mogu postepeno konzumirati sve začine koji se dodaju jelima. Međutim, ako se u porodici koristi previše začinjena i masna hrana: so, biber ili aleva paprika, podrazumeva se da to nije prikladno za bebe. Začini u bebinoj ishrani su zgodna zamena za slatko i prilika da bebe probaju i nešto drugo što nije slatko.
Majčino mleko prenosi ukuse
Dete još u majčinoj utrobi dolazi u kontakt sa sastojcima hrane koje konzumira majka, a kasnije za vreme dojenja oni se prenose putem mleka. Prema tome, ako je majka za vreme trudnoće i dojenja konzumirala origano, vrlo je verovatno da će dete imati razvijen afinitet za taj začin.
Šta kažu pedijatri
Do godinu dana, bebina hrana se nikako ne začinjava. Ne sme biti slana i ne sme biti masna. Sa pet meseci, kada beba prelazi na čvrstu hranu, njeni bubrezi i jetra rade sa 50 odsto kapaciteta, dok se sa navršenih godinu dana uspostavlja puna funkcija – kaže za „Alo!”pedijatar Dejan Jonev.
– Između treće i pete godine deci treba davati sve da probaju kako bi mogli da formiraju svoj ukus. Raznovrsno, ali umereno – kaže dr Jonev.
Komentari (0)