Mnogo roditelja, uprkos stalnim upozorenjima stomatologa, i dalje smatra da se mlečni zubi kod dece ne popravljaju, već se samo vade kada za to dođe vreme. Ovakva praksa može da dovede do brojnih problema sa vilicom, kako u detinjstvu, tako i kasnije.
– Već od druge godine života, kada dolazi do postavljanja i nicanja svih 20 mlečnih zuba, moguće je kod stomatologa uraditi popravku tih zuba – kaže dr Milan Kuljača, stomatolog. – Nema nikakve prepreke da se to radi, naprotiv, mlečni zubi veoma brzo propadaju, pa je bitno da se dođe kod stomatologa čim se uoči promena na zubu.
Osim redovnih poseta stomatologu, veoma je važno deci stvoriti naviku redovnog pranja zuba, najmanje dva puta dnevno i naučiti ih pravilnoj tehnici pranja zuba. Ništa manje nije važna ni ishrana. Stav je da deca treba da izbegavaju jake, lepljive slatkiše, naročito u večernjim časovima.
– Svaki zub ima svoje mesto u vilici, pa oni mlečni zubi koji su popravljeni služe kao „čuvari” prostora za dolazak budućih stalnih zuba – dodaje dr Kuljača. – Ako se mlečni zub prerano izvadi, dolazi pomeranja susednih zuba i zuba antagionista (onih iz druge vilice) prema praznom prostoru. To dalje dovodi do lošeg i krivog rasta stalnog zuba, jer za njega više nema mesta.
Roditelji treba da imaju na umu da su svi mlečni zubi „živi” do sedme ili osme godine života, što znači da će i najmanji karijes izazvati bolove kod deteta, napominje naš sagovornik.
Komentari (0)