Svakog dana, u nekoliko navrata, fetus guta plodovu vodu. Tom prilikom oseća i njen ukus.
Tokom života u materici beba se navikava na ukuse porodične kuhinje koji prodiru u plodovu vodu. Još u materici oseća i ukus belog luka. A sve bebe gutaju više plodove tečnosti ako se ona veštački zasladi, što dokazuje da već vole ukus šećera.
Reakcije na jaku svetlost
Iako živi u svetu tame fetus poseduje sve što mu omogućava da vidi. Da li razlikuje svetlost dana od tame noći?
To je pitanje na koje se ne može odgovoriti, ali su naučnici uspeli da, osvetljavajući trbuh majke, dokažu da bebe u materici reaguju na jaku svetlost: fetus se pomera i okreće od nje, a srce počinje brže da mu kuca. Izvesno je da vidi čim se rodi, suprotno nekim do sada uvreženim verovanjima da to nje tačno.
Mirisi majke
Čulo mirisa razviće se još više u vazdušnoj sredini. Još od prvih dana po dolasku na svet beba prepoznaje miris majčine dojke i majčinog pazuha.
Intuicija pre nauke
Tokom poslednjih meseci trudnoće razvoj bebinih čula će se ubrzati. Žene su oduvek intuitivno znale da bebe mogu da prepoznaju njihov glas, da su zadovoljne kada osete dodir preko stomaka, kao i da im ne prija glasna ili disharmonična muzika. Medicina je tek kasnije uspela da pronađe naučne osnove za ta verovanja.
Ipak, ne treba preterivati u pokušajima da se sa bebom uspostavi čulna ili komunikacija dodirom. Treba poštovati njen razvoj, koji ćete pratiti zahvaljujući pažljivom osluškivanju i majčinskoj intuiciji.
Komentari (0)