Podsetimo se da je bes normalna i zdrava emocija – kada se izražava na društveno prihvatljiv način. Razumevanje odakle dolazi bes je najbolja polazna tačka da se pomogne besnom detetu!
Foto: freepik-user3802032
Ukoliko se malo zamislimo deca se ne razlikuju nešto mnogo od odraslih kada su u pitanju stvari koje ih ljute. Samo što su njihove reakcije obično sirove iz nedostatka isksustva. Razlog je upravo što još uvek nisu naučili sve veštine samoregulacije i suočavanja koje razvijamo kao odrasli.
Trebalo bi da kao odrasli dešifrujemo svoje emocije i odredimo zašto smo uznemireni i besni i šta su naši okidači. Dok je kod dece situacija drugačija. Zato je deo odgovornosti roditelja da znaju zašto se deca ljute i kada saznaju razloge urade nešto povodom toga.
Koji su najčešći razlozi ljutnje kod deteta?
Osnovne potrebe nisu zadovoljene
Ovo ne znači da da roditelji zanemaruju decu i ne zadovoljavaju njihove potrebe, međutim u pitanju je tajming. Čini se da su nezadovoljene osnovne potrebe često okidačmališane da se uznemire. Često je slučaj kad im se spava ili su gladni.
Foto: freepik-nadezdagorosko
Iz tog razloga je bolje izbegavati direktno slanje u krevet kada su umorni, već kada primetite da je dete umorno uvodite dete u proces odlaska na spavanje tako što ćete se maziti, čitati priče u krevetu, biti u tišini i daleko od buke ostalih ukućana. Ubrzo zatim dete će zaspati ili ako je samo bilo potrebno da se odmori i bude spremno na dalje aktivnosti u toku dana.
Preplavljenost spoljašnjim stimulacijama
Svima nam je dobro poznato da je svakodnevica puna raznoraznih stimulusa što na televiziji, tabletima i drugim gedžetima. Zamislite kako je tek deci ako svakodnevna frka može nas da poremeti i učini nervni sistem osetljivim.
U zavisnosti od karaktera, neka deca su osteljivija u odnosu na drugu decu. Stoga je važno dati detetu prostora da bude samo sa sobom i odmori od uzbuđenja iz okoline. Sa druge strane, nekoj deci je sasvim suprotno potrebna fizička aktivnost da bi izbacili višak energije formiran spoljašnjim uticajima.
Pročitajte i >>> Nova nada roditeljima dece koja jednostavno neće da slušaju
Povređena osećanja
Da li ste se zadesili u situaciji da pitate dete zašto se naljutilo a ono prosto ne ume da objasni svoje osećanje pa se desi da brizne u plač? Deca jednostavno nisu naučila da izraze bes i nisu sigurni kako se to radi.
Foto: freepik-vladamucibabic
Stvar je jednostavna, čest razlog može biti jer su im povređena osećanja. Iz tog razloga, u zavisnosti od uzrasta uznemirenost kod dece se izražava besom, kako bi se sakrilo neko osnovno osećanje. Bes u ovom slučaju ima funkciju mehanizma odbrane i način je na koji dete izlazi na kraj sa negativnim emocijama koje želi da izbegne.
Šta raditi u tom slučaju?
Dozvolite im da ispolje bes jer će se na taj način suočiti sa osnovnom emocijom koja ih uznemirava, a vi ćete dopreti do suštine problema i lakše razumeti svoje dete.
Kada imaju osećaj da ih ne slušamo
Naravno da roditelji imaju odgovornost da uvek budu tu za svoju decu i razumeju ih čak i u trenucima kada ona sama ne umeju da iskomuniciraju svoja osećanja.
Kako to da postignem?
Odvajanje vremena za razgovori jedan-na-jedan sa vašim detetom stvara poverenje u vašem odnosu i gradi sigurnost kod deteta. Na taj način, ono će znati i naučiti da može da vam se poveri kada brine, kada je iz nekog razloga uplašeno, kad ima nedoumice i slično.
NAPOMENA: Ukoliko ste zabrinuti i ne znate šta da preduzmete, posebno kada je u pitnaju dete starije od četiri godine i emocija besa je često prisutna i dugo traje, zatim, ako povređuje sebe ili druge u takvom stanju, potrebno je da se obratite stručnjaku kao što je dečiji psihijatar ili psiholog.
Stručnjaci će vam dati adekvatan savet u slučaju da ima potrebe za započinjanjem terapijskog procesa.
Komentari (0)