Kada dete zabole zglobovi, roditelji prvo pomisle da rastu. Međutim, reumatolozi upozoravaju da i bebe mogu imati problem sa reumom, pa čak i sa mnogo težim oblicima ove bolesti koji se javljaju u najranijem uzrastu.
– Reuma je degenerativna bolest, koja se javlja kod ljudi u poznim godinama, ali postoji druga vrsta, odnosno zapaljenski reumatizam, od kojeg boluju i deca – objašnjava dr Gordana Sušić, pedijatar i reumatolog u Institutu za reumatologiju Kliničkog centra Srbije. – To je upala zglobova, a manifestuje se kao otok i bol u laktu, kolenu, skočnom zglobu… Roditelj može veoma jasno da razlikuje da li dete raste ili ga muči nešto drugo. Kada mališani rastu, uglavnom se bol manifestuje tokom noći i posle blage masaže prestaje, a javlja se u uzrastu između treće i 12. godine, dok kod upale zglobova deca imaju problem ujutru ili popodne posle buđenja, a mogu ga osetiti i bebe.
Prvi simptomi su otečenost zglobova, dete hramlje dok hoda, jogunasto je i traži da ga nose. Ovakve tegobe kratko traju i uglavnom su izazvane infekcijama digestivnog ili urinarnog trakta. Obično se javljaju 10 do 15 dana posle infekcije.
Ovi blaži oblici bolesti prođu „sami od sebe”, a najduže traju do šest nedelja. Ukoliko simptomi potraju duže od mesec i po dana, radi se o hroničnom artritisu, koji ne može da se izleči, a lekari još ne znaju njegov uzrok.
– Dete do četvrte godine ne zna da locira bol, niti da objasni šta mu je, a najmlađi pacijent kojeg smo imali sa ovom dijagnozom je bila beba od samo devet meseci – kaže doktorka Sušić. – Postoji čak sedam vrsta zapaljenskog reumatizma. Za sve njih zajedničko je da su to autoimuni poremećaji. Imuni sistem je preterano aktivan, ali na patološki način. On je naša odbrana, ali su u slučaju bolesti, njegove strukture tako anatomski izmenjene da ih on ne prepoznaje, već reaguje kao da su strane supstance.
Doktorka Sušić napominje da fizikalna terapija daje rezultate, ali je važno da se ona na vreme primeni. Određuje se prema dečjem uzrastu, a sprovodi se tako što se kroz igru izvode određeni pokreti, da bi se sprečilo da se zglob ukoči u neprirodnom položaju.
– Ova bolest se ne može u potpunosti izlečiti, ali se uz adekvatnu terapiju mogu ublažiti tegobe i skratiti periodi nelagode koje pacijenti imaju – kaže dr Sušić. – Savetuje se ishrana bogata vitaminima i mineralima i fizička aktivnost. Nisu svi sportovi preporučljivi. Ipak, plivanje se pokazalo kao najbolji dodatak terapiji.
Hronične reumatske bolesti ne pogađaju samo dete, već celu porodicu i remete kvalitet života svih članova. Ovakvu decu leče timovi lekara koji osim reumatologa i medicinske sestre čine i oftalmolog, ortodont, socijalni radnik, fizioterapeut i fizijatar.
SAMO ČETVORO SPECIJALISTA
U SRBIJI postoje samo četiri pedijatra koji su i specijalisti reumatologije. Dr Gordana Sušić kaže da je veoma važna edukacija dečijih lekara jer je, kao i kod mnogih drugih bolesti, i kod hroničnog artritisa, od izuzetne važnosti da se na vreme otkrije i da se primeni odgovarajuća terapija. Postoje protokoli kako dete treba pregledati i kako prepoznati bolest. Suština je, kaže dr Sušić, da pedijatar i zbog najmanje sumnje uputi malog pacijenta kod nas, a mi na osnovu ultrazvuka i laboratorijskog nalaza lako možemo otkriti da li je u pitanju nešto bezazleno ili je problem ozbiljan.
Komentari (0)