Roditelji bi trebalo više da obrate pažnju na stanje zuba sasvim male dece, kao i na to čime ih hrane. Zato što su i njihovi zubi podložni kvarenju, kao i kod starijih mališana. Istovremeno predstavljaju direktnu posledicu načina ishrane i održavanja higijene usta i zuba, kako su pokazala najnovija istraživanja.
Kod najmlađih se radi, objašnjavaju stručnjaci, o posebnom obliku karijesa, poznatom kao cirkularni karijes. Poznat je i kao karijes ranog detinjstva, ili karijes dece hranjene cuclom. Za razliku od drugih karijesa, cirkularni se javlja u najranijem detinjstvu, odmah po nicanju zuba. Nastaje vrlo brzo i zahvata veći broj zuba, sa čestim komplikacijama u vidu gnojnih kesica, upravo oko zuba.
Karijes nastaje tako što prvo zahvata gornje sekutiće, šireći se vrlo brzo i na ostale gornje zube, a kasnije i na donje. Roditelji, čak, često i ne primete prve znake promena, ispoljene u vidu belih mrlja u vratu gornjih sekutića. A upravo te bele mrlje predstavljaju razaranje gleđi, koje se šire kružno oko zuba. Nakon izvesnog vremena zubi postaju izjedeni i crni, pucaju, a na kraju ostaju samo korenovi.
Glavni uzrok za nastanak cirkularnog karijesa često je i dugotrajno držanje flašica sa sokom, zaslađenim čajem ili mlekom u ustima bebe. Takođe, i uspavljivanje deteta cuclom umočenom u med, dugotrajno sisanje i uspavljivanje bebe na dojci. U stvari, svako duže zadržavanje šećera u ustima, bilo iz bočice ili majčinog mleka, predstavlja savršen izvor hrane za bakterije, izazivače karijesa.
S obzirom na to da je ova vrsta karijesa posledica loše brige o dečijim zubima, to znači da roditelji moraju redovno da peru zube svojim bebama, i to posle svakog obroka. A treba ih prati tako što se gazom potopljenom u toplu vodu blago uklone naslage sa zuba. Osim toga, treba primenjivati i preparate fluora namenjene najmlađima za koje se zna da jačaju otpornost zuba, sprečavajući tako nastanak karijesa. Ako primetite belu mrlju, obratite se stomatologu, jer i zubi najmlađih, iako se menjaju, treba da se leče, posebno čim se karijes pojavi. Kvarni zubi kod beba i male dece, kao i kod odraslih, mogu da dovedu do pojave drugih bolesti. Osim toga, mališani koji imaju kvarne zube postaju nervozni, teško jedu, ne mogu da spavaju… Ako zbog karijesa dođe do komplikacija i širenja infekcije na okolno tkivo, neophodno je da se izvade zaostali korenčići.
Preventiva
Roditelji kod svoje dece, karijes u ranom detinjstvu mogu da izbegnu ukoliko na vrme počnu da ih odvikavaju od flašice, ili im daju samo nezaslađenu vodu. Cuclu varalicu ne treba umakati u med, da bi je dete lakše prihvatilo. Detetu ne treba davati slatkiše i grickalice između obroka, i obavezno redovno održavati njihovu higijenu usta i zuba. A pre svega, odmah po nicanju zuba treba potražiti savet od stomatologa o zaštiti njihovog zdravlja.
Komentari (0)