Kapice i čarapice pletene po meri za prevremeno rođene bebe, kao i brošure za roditelje „Kad rode požure”, juče su u Svečanoj sali Instituta za neonatologiju ovoj ustanovi donirali Udruženje roditelja prevremeno rođene dece Srbije ”Mali Div” i Gerontološki centar u Beogradu.
Institut za Neonatologiju je jedinstvena republička institucija tercijarnog nivoa koja kontinuirano ulaže napore da se opremi najsavremenijim aparatima i primeni najnovije metode u dijagnostici, tretmanu i monitoringu, sa ciljem da ostvari najbolji kvalitet života i kod najnezrelije prevremeno rođene dece.
Deo donacije, kapice, čarape, prekrivače za prevremeno rođene bebe ostvaren je zahvaljujući akciji koju je organizovalo Udruženje roditelja prevremeno rođene dece Srbije ”Mali Div” u saradnji sa Gerontološkim centrom u Beogradu.
Prevremeni porođaj je značajan zdravstveni problem u svetu
Predstavnici Gerontoloskog centra, tri najaktivnije bake koje su isplele najviše kapica i čarapica, i njihova socijalna radnica, predali su svoju donaciju, a ovo je bio najlepši primer saradnje, solidarnosti i društveno odgovornog ponašanja.
Aktivnosti udruženja roditelja prevremeno rođene dece ”Mali Div” sprovode se na teritoriji cele Srbije, zahvaljujući volonterima, kao i nesebičnoj pomoći prijatelja Udruženja, a to su zdravstveni stručnjaci.
Oni su autori brošure „Kada rode požure” koja je deo projekta ”Zagrljaj za mame malih divova”, odobrenog i finansiranog od strane Sekretarijatra za socijalnu zaštitu.
Udruženje „Mali Div” je član Evropske fondacije za brigu o novorođenčetu (European Foundation for the Care of Newborn Infants-EFCNI), i evropskih nacionalnih organizacija roditelja.
Tri najaktivnije bake koje su isplele najviše kapica i čarapica
Glavni ciljevi Evropske fondacije za brigu o novorođenčadi i udruženja roditelja su: omogućiti najbolji kvalitet nege za visoko rizičnu novorođenu i prevremeno rođenu decu, razvijanje saradnje medicinskih profesionalaca sa roditeljima, povezivanje nacionalnih organizacija roditelja i političkih aktivista, u cilju ulaganja u istraživanja i primenu mera za prevenciju prevremenog porođaja.
Cilj je i ostvarivanje medicinske, psihološke i socijalne pomoći roditeljima rizične novorođenčadi, kao i stalno poboljsanje kvaliteta njihovog daljeg života.
Na hiljade prevremeno rođene dece
U Srbiji se svake godine prevremeno rodi preko 4.000 beba. Na globalnom nivou se 15 miliona beba rodi pre 37. gestacijske nedelje, a jedan milion od ove dece ne preživi. Prevremeni porođaj je značajan zdravstveni problem u svetu zbog prateće smrtnosti, kratkoročnih i dugoročnih posledica, kao i visokuh troškova za zdrastveni sistem i društvenu zajednicu.
Komentari (0)