Umor je osećaj privremenog gubitka energije koji nas onemogućava u svakodnevnim aktivnosti. Može biti posledica realnog fizičkog zamora, ali i nedostatka motivacije, što ukazuje na psihičko oboljenje ili iscrpljenost zbog nekih bolesti – fizičkih ili psihičkih.
Prim. dr Nevenka Dimitrijević, specijalista opšte medicine, kaže da se pacijenti retko javljaju lekaru žaleći se samo na osećaj umora. Obično je to, međutim, dominantan simptom na koga ukazuju. Ipak, ukoliko on dugo traje i ne povlači se nakon odmora, treba pažljivo sagledati kompletno psihofizičko stanje, kao i stanje socijalnog okruženja, što predstavlja suštinu holističkog pristupa lečenju.
Najčešći uzroci
Uzroci umora su mnogobrojni. U tri odsto slučajeva posredi je reakcija na probleme u ličnom i profesionalnom životu. U 23 odsto slučajeva za umor je odgovorno neko psihičko oboljenje, a u 16 odsto slučajeva on je posledica neke infektivne bolesti.
Znak za uzbunu
Različite vrste umora manifestuju se na različite načine. Psihološki umor je praćen stresom, nervnom napetošću, anksioznošću, depresijom i sličnim simptomima, za funkcionalni umor karakteristièni su bolovi u telu (bez vidljivih oštećenja organa), dok je opšta iscrpljenost ponekad posledica neurednog života (nepravilna ishrana, hronična neispavanost, konzumiranje alkohola, pušenje, nedovoljna ili prekomerna fizička aktivnost…). Ponekad je umor posledica svih tih faktora zajedno.
Bolesti
Mnogo je različitih bolesti i zdravstvenih stanja koji kao jedan od simptoma imaju umor. Najčešće među njima su:
– anemija, vrlo nizak pritisak i u ozbiljnijim slučajevima srčane bolesti i drugi poremećaji u cirkulaciji kada krv ne može da obezbedi snabdevanje organa dovoljnom količinom kiseonika.
– poremećaji štitne žlezde, poput hipotireoze, zbog čega se proizvodi nedovoljna količina hormona, čime se usporava metabolizam, pa organizam raspolaže s manje energije i lakše se umara.
– reumatske bolesti smanjuju mišićnu snagu i time se pojačava osećaj umora.
– dijabetes tipa 2 kod koga je oštećen mehanizam iskorišćavanja insulina u mišićima, a u velikom broju slučajeva postoji i oštećenje sitnih krvnih sudova i perifernih nerava.
Preporučene analize
Koje analize treba da uradite, određuje lekar, koji će na osnovu razgovora sa vama i pregleda znati da pravilno protumači simptome i da vas usmeri, ukoliko je to potrebno, na dodatne dijagnostičke procedure. Na vama je da registrujete poremećaj fiziološkog stanja organizma.
Žene umornije od muškaraca
Statistike pokazuju da se žene dva puta češće žale na umor nego muškarci, što je i normalno (predmenstrualni sindrom, bolne menstruacije, trudnoća, materinstvo, klimaks…) jer su izložene mnogo burnijim hormonskim promenama nego pripadnici jačeg pola. Povrh svega, rastrzane su između porodičnih i profesionalnih obaveza, pa nije čudo što su iscrpljene.
Komentari (0)