Osteoporoza, artritis i bolovi u zglobovima najčešći su problemi mišićno-koštanog sistema zbog kojih posećujemo lekara.
Za jake kosti i zdrave zglobove najvažnija je pravilna ishrana. Da u godinama kada je gotovo nemoguće išta uraditi za zdravlje kostiju ne bismo plaćali greške iz mladosti, potrebno je na vreme početi sa konzumacijom hrane koja ima pozitivan uticaj na mišićno-koštani sistem.
Proteinima ojačajte mišiće
Ishrana bogata proteinima povećava količinu, odnosno gustinu minerala u kostima i smanjuje rizik od preloma. Osim toga, proteini pomažu u izgradnji mišića koji štite zglobove i kosti. Ishrana bogata proteinima se posebno preporučuje adolescentima i deci koja se aktivno bave sportom, a najkvalitetnije belančevine nalaze se u jajima, lososu, nemasnom mesu, soji i mahunarkama…
Jedite kvalitetne ugljene hidrate
Nemaju svi ugljeni hidrati loš uticaj na zdravlje kostiju i zglobova. Složeni ugljeni hidrati kao što su voće i povrće mogu da poboljšaju gustinu kostiju i povećaju apsorpciju kalcijuma. Voće i povrće sadrži nesvarljive ugljene hidrate koji selektivno stimulišu razvoj i aktivnost korisnih bakterija, koje imaju pozitivan učinak na zdravlje čoveka. Pomažu i apsorpciju i „raspršivanje“ kalcijuma po telu.
Uz to, voće i povrće sadrže antioksidanse, vitamine, minerale, vlakna i druge fitonutrijente koji su važni za celokupno zdravlje organizma. Osim toga, voće i povrće ima malo kalorija u poređenju sa drugim namirnicama, što pomaže u održavanju idealne telesne težine.
Uzimajte kalcijum
Kalcijum je najzastupljeniji mineral u ljudskom telu i najvažniji je za očuvanje zdravlja kostiju. Ovaj mineral igra važnu ulogu u kontrakciji mišića, regulisanju otkucaja srca, prenosu nervnih impulsa, regulisanju krvnog pritiska i funkcionisanju imunološkog sistema. Dovoljno kalcijuma u organizmu pomaže u borbi protiv osteoporoze i održava zdravlje mišića, kostiju i nervnog sistema.
Vitamini i minerali
Vitamin K pomaže da kosti zadrže kalcijum koji imaju u svom sastavu. Vitamina K ima u tamnozelenom povrću i u nekim uljima, kao što je sojino ulje. Povećan unos kalijuma, primarno iz voća i povrća, povezan je sa višom osnovicom gustine kostiju i smanjenim gubitkom koštane mase. On utiče na homeostazu kalciju ma tako što pomaže očuvanje urina i smanjuje izlučivanje kalcijuma.
Izvori iz hrane uključuju piletinu, ćuretinu, ribu, voće (kao što su banane, grožđe, dinja) i povrće (kao što su celer, šargarepa i krompir). Nedovoljan unos magnezijuma može da poremeti sposobnost organizma da obradi kalcijum. Zeleno povrće je prirodan izvor magnezijuma.
Sokovi su nezdravi
Ishrana bogata rafinisanim šećerima usporava rast i zarastanje kostiju i umanjuje njihovu mehaničku snagu, a gazirana pića značajno smanjuju gustinu minerala u kostima. Osim toga, sokovi mogu da dovedu i do povećanja kilaže i gubitka mišićne mase, ali i da utiču na gubitak kalcijuma i gvožđa koji su ključni za zdravlje. Umesto voćnih i gaziranih kupovnih sokova, pijte običnu vodu, mleko i sveže ceđeni sok od voća.
Komentari (0)