Grupa od 12 tajlandskih dečaka, uzrasta od 11 do 16 godina, i njihov dvadesetpetogodišnji fudbalski trener uspešno su evakuisani iz pećine Tam Luang na severu Tajlanda nakon višednevnih napora spasilačkih ekipa. Prvi lekarski izveštaji govore da su dečaci dobrog opšteg stanja, ne pokazuju znakove stresa, ali su u proseku izgubili po dva kilograma
Oni su bili zarobljeni duboko u pećini više od dve sedmice, 800 m pod zemljom, otkad im se 23. juna izgubio svaki trag. Ubrzo nakon što su pronađeni njihovi bicikli ostavljeni ispred pećine, ovaj deo Tajlanda zahvatila je kišna oluja, a pećinu je preplavila poplava. Nakon što su ih spasilačke ekipe otkrile, počela je dramatična akcija spasavanja koja se na momente činila beznadežnom zbog loših vremenskih uslova i početka sezone monsunskih kiša, zbog čega su spasioci konstantno bili u trci s vremenom.
Foto: Instagram
Pretpostavlja se da su dečaci i trener istraživali pećinu dok u njoj nije bilo vode, a onda su kiše i poplave blokirale izlaz. Ostali su zarobljeni 4 km duboko u pećini, na jednom stenovitom grebenu, okruženi vodom koja je ispunila uske i neprohodne hodnike. Jedini način da se izvuku bilo je ronjenjem, za šta niko od njih nije bio obučen.
Kako je pisao Bi-Bi-Si, dronovi opremljeni termalnim kamerama korišćeni su da otkriju moguće prilaze, a podvodni robot je slao uzvratne informacije o dubini vode i uslovima u pećini. Psi tragači su po mirisu odeće tražili izgubljene dečake.
Do momenta utvrđivanja njihove lokacije, zarobljeni dečaci i trener proveli su sedam dana bez hrane, ali su imali sreću jer su pronašli pijaću vodu. Njima su, do odluke o konačnom izbavljenju, dopremane boce s kiseonikom, hrana i voda.
Najpre je počelo ispumpavanje vode industrijskim pumpama, što je jednim delom smanjilo njen nivo. Ipak, akciju spasavanja obeležio i jedan tragičan slučaj, pošto je jedan od ronilaca preminuo nakon što je ostao bez kiseonika u tesnim vodenim prolazima pećine, pokušavajući da spasi zarobljene dečake.
Nakon procene da se nivo vode smanjio, što je omogućilo ovih hrabrim mladim ljudima da jedan deo puta hodaju, započela je komplikovana akcija spasavanja u koju je bio uključen međunarodni tim spasilaca: ronioci tajlandske mornarice, u saradnji sa četiri profesionalna speleo-ronilaca iz Britanije i nekoliko američkih vojnih stručnjaka. Akciji su se priključili i brojni spasioci volonteri, među kojima i jedan Danac srpskog porekla – Ivan Karadžić.
Akcija spasavanja je sukcesivno izvedena za tri dana, tokom kojih je po četvorica dečaka izvedeno iz pećine. Poslednji je izašao i njihov trener. Tim stručnih ronilaca vodio je dečake i njihovog trenera kroz tamne i potopljene prolaze ka izlazu iz pećinskog sistema.
Ovaj impresivan podvig i uloženi nadljudski napori pokazali su i drugu, toplu i herojsku stranu dečaka i njihovih. Naime, sve vreme boravka u pećini dečaci su bili vedri, a optimistične video-poruke slali su svojim roditeljima i nastavnicima.
„Nastavniče, nemojte nam zadavati puno domaćih zadataka”, glasila je jedna od poruka dečaka.
Trener se izvinio roditeljima.
„Dragi roditelji, sada su svi dečaci dobro, spasilački tim nas dobro pazi. Obećavam da ću najbolje što znam brinuti o dečacima. Hvala svima koji su došli da pomognu”, napisao je on.
Jedan deo javnosti osudio je čin ovog dvadesetpetogodišnjeg momka koji je poveo decu u pećinu, ali su roditelji zarobljenih dečaka stali uz njega i poslali mu emotivnu i ohrabrujuću poruku:
„Molim Vas, ne krivite sebe za ovo. Želimo da budete uvereni i mirni da nijedan roditelj nije ljut na Vas. Svi vas podržavaju”, stoji u rečima poruke za trenera.
„Hvala Vam puno što pomažete našoj deci. Ušli ste u pećinu s našom decom i morate izaći s njima. Izvucite našu decu i sebe bezbedno. Mi čekamo ispred pećine.”
Komentari (0)