Žene u menopauzi, koje žele da se podvrgnu terapiji nadoknade hormona (Hormone Replacement Therapy – HRT), će biti izložene manjem riziku od šloga ukoliko umesto pilula koriste flastere sa niskim dozama hormona, utvrdili su kanadski stručnjaci s montrealskog Univerziteta Mekgil. Njihova analiza slučajeva nekoliko desetina hiljada žena, starijih od 50 godina, iz britanske zdravstvene baze podataka, je pokazala da one koje su koristile estrogenske flastere za kontrolu simptoma menopauze nisu bile ništa izloženije šlogu nego njihove vršnjakinje koje se nisu podvrgle HR terapiji, prenosi Rojters.
Primena ove terapije je, inače, znatno smanjena od 2001, kada je objavljena studija koja je ukazivala da taj tretman povećava rizik od raka jajnika i dojke, kao i od šloga. Prodaja estrogensko-progestinske pilule "prempro", kompanije "Vajet", je posle toga na američkom tržištu opala za oko 50 odsto. Mnogi stručnjaci su, međutim, tvrdili da je samo potrebno da se doza hormona, koja se uzima tokom ove terapije, smanji, kao i da bi trebalo uzimati ih na neki drugi način, a ne u pilulama, kako bi se zaobišla jetra. Pomenuto kanadsko istraživanje, kojim je rukovodio Semi Suisa, je potvrdio ovo stanovište.
HRT pilule povećavaju rizik od šloga za 25 do 30 odsto, dok flasteri s malom dozom hormona ovaj rizik čak neznatno smanjuju, utvrdio je tim iz Montreala.
Menopauza može da ima ozbiljne simptome, uključujući vrlo neprijatne talase vrućine (valunge), poremećaj sna i manjak energije. Osim toga, žene posle menopauze bivaju izloženije srčanim bolestima, osteoporozi i nekim vrstama raka.
Stručnjaci za menopauzu danas uglavnom smatraju da bi ženama trebalo ostaviti izbor da koriste HR terapiju da bi se oslobodile nekih od navedenih simptoma, s tim što bi trebalo da uzimaju najmanje moguće doze hormona tokom što kraćeg perioda.
Komentari (0)