Stručnjaci iz nemačkog Instituta za brzu šetnju navode da 20-30 minuta šetnje najmanje tri puta nedeljno podstiče rad kardiovaskularnog sistema tako što jača srce, krvne sudove čini elastičnijim i pomaže održavanju normalnog krvnog pritiska. Šetnja takođe doprinosi i snižavanju nivoa holesterola u krvi. Otkrijte koje su još blagodeti vremena provedenog na svežem vazduhu.
POBOLJŠAVA VARENJE
Osim mišića ruku i nogu, hodanje pokreće i trbušnu muskulaturu, podiže tonus trbušnih mišića i na taj način povećava pokretljivost creva i ubrzava njihov rad. Sve to pomaže bržem varenju i dovodi do skraćenja zadržavanja hrane u organizmu i bržeg izbacivanja otpadnih materija.
BOLJE OD ANTIDEPRESIVA
Poznato je da se šetanjem pojačava lučenje serotonina, hormona sreće, a to hodanje čini blagotvornim i po naše psihičko zdravlje. Zato se šetnja preporučuje i zdravima, ali i osobama koje pate od depresije, kod kojih se pokazala bolja nego antidepresivi. Engleski naučnici ustanovili su da šetnja u prirodi ublažava depresiju i vraća samopouzdanje. Istraživanje britanskog udruženja „Majnd”, koje se bavi problemima mentalnog zdravlja, pokazalo je da polučasovna šetnja u prirodi kod više od 70 odsto depresivnih osoba smanjuje nivo depresije, a kod 90 odsto dovodi do porasta samopouzdanja.
JAČA NOGE I KOSTI
Kretanje pri hodanju poboljšava rad mišićne pumpe u nogama i pospešuje cirkulaciju venozne krvi. Na taj način sprečavaju se moguće zdravstvene tegobe nogu kao što su proširene vene, osećaj težine i otečenosti u nogama. Takođe, pomaže i u prevenciji osteoporoze.
Komentari (0)