”Halo beba”, telefonski centar za roditelje dežuran 24 sata, zbog problema sa finansiranjem mogao bi do kraja godine da bude ugašen! Za nesmetani rad ovog servisa potrebno je 4,5 miliona dinara, a Grad plaća samo dva miliona godišnje. Ako se ne jave donatori, mladi roditelji mogli bi da ostanu bez velike pomoći i saveta koje im ova služba pruža već devet godina.
Prema rečima tvorca ”Halo bebe” Anđelke Kotević, cela 2010. godina je bila ”nategnuta” kad je reč o finansiranju. Kako kaže, prvo od Sekretarijata za zdravstvo nisu dobili ni dinar za prva četiri meseca ove godine. Kad je novac stigao, rečeno im je da je to novac do septembra. Najnoviji dogovor je da ih Grad finansira narednih pet godina sa po dva miliona dinara godišnje. U ”Halo bebi” 24 sata pored telefona dežuraju medicinske sestre, a roditelji, kaže Anđelka Kotević, imaju sve više pitanja i sve su veće potrebe za ovakvim servisom.
– U Gradu kažu da više nemaju novca za nas, a nama je neophodno još 2,5 miliona dinara godišnje. Kod nas radi sedam sestara po ugovoru o delu. Za dnevno dežurstvo dobiju po 1.000 dinara, a za noćno 1.500. To nije razbacivanje, a od velike smo pomoći svim mladim roditeljima – kaže Kotevićeva.
Buduće mame i tate zovu da se raspitaju o toku trudnoće, porođaju, pravilnoj nezi i ishrani novorođenog deteta i odojčeta, o rastu i razvoju deteta… Koliko je ”Halo beba” važna roditeljima svedoči i izjava Bojana Markovića koji je pretprošle godine dobio ćerku.
– U prvih mesec dana, a mislim i duže, zvali smo ”Halo bebu” bar tri puta nedeljno. Još nismo imali pedijatra, a noću nismo imali kome da se obratimo. Mladim roditeljima i najmanja uzrujanost deteta izaziva opštu paniku, a patronažne sestre iz ”Halo bebe” su uvek uspevale da nas umire više nego korisnim savetima – kaže on.
”Halo beba” je bitna i zato što predstavlja sponu između porodilišta i domova zdravlja. Od kad su osnovani, porodilišta im javljaju koja se žena porodila i daju im njene podatke. ”Halo beba” je zatim poziva i već sledećeg dana šalje patronažnu sestru. Time je ukinuta stara loša praksa da patronažna sestra dođe jednom, ili nijednom, kod mladih roditelja, jer nije postojao sistem kontrole.
Svi mladi roditelji mogu da se jave ”Halo bebi” na brojeve 3237-357 i 3237-358. Anđelka Kotević je ponosna što ih zovu i iz insotranstva, a 15 odsto poziva stiže iz svih krajeva Srbije. Ona je pozvala donatore spremne da postanu partneri ”Halo bebe”.
– Kod nas svi pričaju o podizanju nataliteta i beloj kugi. Ali, kad treba konkretno da se reaguje i pomogne, niko ni prstom da mrdne – protestvuje ona.
„Halo beba” u brojkama
– potrebno je 4,5 miliona dinara godišnje za finansiranje
– u toku 24 sata prime 300 do 350 poziva
– radi sedam sestara
– približavaju se milionitom pozivu za devet godina postojanja
Komentari (0)