Britanska firma “Entertejner”, najveći lanac prodavnica igračaka u Velikoj Britaniji, povukla je iz prodaje gumice za pravljenje popularnih narukvica i sitnih igračaka nakon što je otkriveno da sadrže kancerogene hemikalije. Pedijatar iz Novog Sada dr Živan Kalanj rekao je za Bebac da ne može da kaže da narukvice mogu da ostave trajne posledice na zdravlje deteta.
– Da li su gumice kancerogene ili nisu ne znam, jer bi istraživanje i u našoj zemlji trebalo da uradi neki Institut za radiologiju. Međutim lično sam protivnoh tih i ostalih narukvica koje nose deca, jer se u njima skuplja prljavština, a ako ih deca stave u usta, mogu da pokupe nevu virusnu ili bakterijsku infekciju – navodi dr Kalanj.
Testovi na raznobojnim gumicama koje su organizovali novinari Bi-Bi-Si programa “Midlends tudej” pokazali su da one sadrže 40 odsto ftalata, materije koja po EU propisima može u proizvodu da bude najviše 0,1 odsto.
– Za nas u “Entertejneru” bezbednost dece je najveći prioritet, pa smo zato iz preventivnih razloga odmah uklonili sve gumice iz prodaje dok ne obavimo kompletnu istragu – rekli su u toj firmi.
Kako objasniti detetu, šta znači reč kancerogene gumice
“Indipendent” piše da se ftalati koriste da bi plastiku učinili fleksibilnijom, ali pošto se radi o poznatom karcinogenu njihova upotreba je strogo kontrolisana. Pomama za gumicama od kojih se prave narukvice i sitne igračke krenula je iz SAD i zahvatila i Britaniju gde je čak haljina načinjena od ovih gumica prodata za oko 200.000 evra.
Birmingemska kancelarija za istraživanja, nezavisno telo koje testira modni aksesoar, kaže da je u gumicama našlo dva zabranjena ftalata.
– Ftalati dospevaju u ljudski organizam sisanjem i očigledno je da je u tom slučaju sitna igračka koja visi na narukvici veoma rizičan predmet – navodi Merion Vilson koja je vodila test.
Zašto su ftalati opasni?
Dobro je poznato da ftalati, grupa jedinjenja koja se koristi kao plastifikator u plastičnim prozvodima, predstavljaju rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Razna istraživanja su potvrdila povezanost sa alergijskim reakcijama, ali su pokazala da imaju nepovoljniji uticaj na muškarce i neplodnost jačeg pola, a dokazano je i da u visokim dozama izazivaju i oštećenja jetre, bubrega i pluća.
Međutim, oni su i dalje prisutni u visokom procentu u najrazličitijim plastičnim igračkama i proizvodima namenjeni najmlađima, što predstavlja opasnost naročito ukoliko dete igračku stavlja u usta.
Prema evropskoj REACH regulativi ftalati koji se najčešće nalaze u proizvodima za decu DEHP, DBP i BBP su zabranjeni u svim igračkama, dok su ftalati DINP, DIDP i DNOP zabranjeni ukoliko dete može da stavi igračku u usta.
Komentari (0)