Premda je uobičajena predstava da trudnice žude za hranom ili se čak i prejedaju, mnoge žene osećaju mučninu tokom prvog tromesečja trudnoće, povraćaju, a može se javiti i gubitak apetita. Ti se simptomi obično javljaju oko šeste nedelje trudnoće i kod većine trudnica smanje se oko dvanaeste, pa stoga nisu razlog za brigu. Ipak, veoma je važno da telo trudnice u čitavoj trudnoći dobija sve važne sastojke iz hrane za rast deteta i zato je slab apetit potrebno poboljšati koliko je god moguće.
Gubitak apetita tokom trudnoće
Izvor: Bebac.com
Povraćanje i mučnina često obeleže prvo tromesečje trudnoće kod mnogih trudnih žena. Iako se nazivaju jutarnjima, mučnine izazvane hormonskim promenama u telu mogu se pojaviti u bilo koje doba dana. Nivo hormona progesterona u telu trudnice se povećava, a to, kao i pojačana apsorpcija vode u debelom crevu, usporava proces probave. Zbog toga u drugom tromesečju trudnice često muče gasovi koji stvaraju osećaj nadutosti i povećanja trbuha. Takođe, želudac trudnice luči više želudačne kiseline, što stvara neugodan osećaj zbog kojeg mnoge žene izbegavaju da jedu. Ako je učestala, mučnina može imati negativan uticaj na apetit trudnice jer smanjuje želju za hranom, a zbog straha od povraćanja mnoge žene izbegavaju da jedu pa tako održavanje zdrave telesne mase postaje problem.
Pojačano čulo mirisa takođe je simptom trudnoće i može prouzrokovati osećaj gađenja prema hrani. Ne doživi ga svaka trudna žena, ali onima kod kojih se pojavi, hrana često nema privlačan miris. To svakako utiče na smanjenje apetita i posve je razumljivo jer – ko oseća želju da pojede nešto što mu ne miriše dobro? Osim toga, tu je i činjenica da trudnoća stvara telesni, mentalni, emotivni i hormonski stres u telu žene, pa i to može biti uzrok smanjenja apetita.
Česte šetnje na svežem vazduhu, mirisanje limuna ili uzimanje kiselkastih bombona može pomoći pri smanjenju simptoma mučnine.
Ako se mučnina javlja dok trudnica priprema hranu, neka kuva neko drugi u porodici, ako je to ikako moguće. Pojedinim ženama čaj od đumbira ili napici s limunom smanjuju neprijatne simptome mučnine i pomažu da se vrati apetit.
Dok pojedini stručnjaci savetuju petnaestak minuta pre ustajanja iz kreveta ujutro pojesti nekoliko slanih krekera, drugi kažu suprotno – ne terajte se na jelo ujutru ako vam nije do toga. Pojedite i popijte nešto hranjivo posle u toku dana. Probajte nešto od toga pa ćete videti – uostalom, vaše će vam telo samo reći šta mu najviše odgovara.
U svakom slučaju, dobro je posavetovati se i s lekarom koji će odlučiti je li potrebno uzimati kakav lek protiv mučnine, kojim će se automatski poboljšati i apetit. Pojedinim ženama pomažu terapije, kao što je akupunktura ili hipnoza, ali i o tome je najbolje prvo razgovarati s lekarom.
U torbicu, automobil i džepove kaputa ili jakne možete staviti paketiće suvog voća, badema ili sličnih hranjivih i ukusnih grickalica, za slučaj da osetite glad. Dobro ih je imati pri ruci i ako vas uhvati mučnina.
Bolje je jesti više manjih obroka tokom dana. Veliki obroci pojedeni u žurbi mogu oslabiti apetit i izazvati mučninu. Nasuprot tome, mali, hranljivi, ukusni obroci s razmakom od tri sata mogu podstaći probavu i pojačati apetit. Od njih želudac neće biti previše pun, što će sprečiti mučninu i smanjiti lučenje želudačne kiseline.
Poželjno je i izbegavati hranu intenzivnih mirisa i uopšteno mirise koji pojačavaju mučninu. Preporučljivo je piti tečnost pre ili posle jela, umesto za vreme obroka. Poželjno je osam do deset čaša vode dnevno.
Izvor: www.roditelji.hr
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)