Prema najnovijem izveštaju Batuta nova sezona virusa gripa uzela je maha. Iako je rеgistrovan nizак intеnzitеt акtivnоsti virusа, podaci govore da je značajno povećanje broja obolelih među decom mlađom od četiri godine i školskom decom.
U sezoni nadzora 2024/2025. virus gripa je potvrđen na teritoriji Šumadijskog okruga, Beograda, Srednjebanatskog, Južnobačkog, Južnobanatskog, Severnobanatskog, Zapadnobačkog, Moravičkog, Braničevskog, Pirotskog, Zlatiborskog, Nišavskog, Kolubarskog, Mačvanskog, Raškog i Rasinskog okruga.
U opštini Vladimirci izolovan prvi slučaj gripa A(H1) kod dvogodišnjeg deteta
Prvi slučaj infekcije virusom gripa tip A(H1) koji je potvrdila Nacionalna referentna laboratorija za grip i druge respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” potvrđen je u opštini Vladimirci kod dvogodišnjeg deteta, izjavila je Dragana Radojičić, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje Šabac za Tanjug.
Prema njenim rečima vakcina je i dalje jedna od najboljih preventivnih mera koja još uvek može da se primi.
Zašto su deca najugroženija od grpa?
Deca su posebno podložna infekcijama zbog slabijeg imuniteta, čestog kontakta s drugom decom u vrtićima, ali i navike a stavljaju prstiju u usta. Važno je napomenuti da deca virus mogu preneti i na druge članove porodice, pa je posebno važno da od virusa čuvamo trudnice, bake i deke, kao i hronične bolesnike.
Ovo su simptomi gripa
Grip se iznenada javlja, sa mnogo izraženijim simptomima od prehlade, visoka temperatura, groznica, glavobolja, bolovi u mišićima, umor, gubitak apetita. Takođe, grip se može javiti i sa izraženim stomačnim problemima, poput dijareje i povraćanja.
Kako se zaštititi od gripa?
1. Vakcinacija: Najučinkovitija zaštita
Vakcina protiv gripa je najučinkovitiji način da se zaštitite od teških komplikacija, hospitalizacije i smrtnih slučajeva. Ona se preporučuje svima starijim od šest meseci, posebno deci, trudnicama, starijim osobama i hroničnim bolesnicima.
2. Higijena ruku: Jednostavno, a učinkovito
Redovno pranje ruku sapunom i toplom vodom je jedan od najvažnijih načina da se spreči širenje virusa gripa. Ruke treba prati pre jela, nakon korišćenja toaleta, nakon kašljanja ili kijanja, te nakon kontakta sa bolesnom osobom.
3. Pokrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kijanja
Kada kašljemo ili kijamo, virus se širi kapljicama koje mogu dospjeti na druge osobe. Korišćenjem papirnatih maramica ili lakta prilikom pokrivanja usta i nosa smanjujemo rizik od zaraze.
4. Izbegavanje bliskih kontakata sa bolesnim osobama
Virus gripa se najčešće prenosi direktnim kontaktom sa obolelom osobom ili preko kontaminiranih površina. Izbegavajte boravak u prepunjenim prostorima, posebno ako znate da neko u vašoj blizini ima simptome gripa.
Šta učiniti ako se razbolite?
Ako se razbolite, ostanite kod kuće, izbegavajte kontakt sa drugim osobama i potražite savet lekara. Lečenje gripa uglavnom se svodi na ublažavanje simptoma, a u težim slučajevima može biti potrebna i antivirusna terapija.
Gripa je ozbiljna bolest koja može imati teške posledice, posebno kod dece, starijih osoba i hroničnih bolesnika. Međutim, redovnom vakcinacijom i primenom jednostavnih higijenskih mera možemo se učinkovito zaštititi.
Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje savet lekara. U slučaju bilo kakvih nedoumica, obratite se lekaru.
Komentari (0)