Izraelski istraživači su ustanovili kako naringenin povećava osetljivost tela na insulin i pomaže pri održavanju zdrave težine, što je vrlo bitno kod lečenja dijabetesa tipa 2.
Ovaj antioksidans tera jetru na izgaranje masnoća, umesto njihovo skladištenje.
Za razliku od dijabetesa tipa 1, kod kojeg gušterača ne proizvodi insulin, kod dijabetesa tipa 2 telo ne može u potpunosti iskoristiti ovaj hormon i od velike su važnosti ishrana i regulacija težine.
Stručnjaci Hebrejskog Univerziteta u Jerusalimu tvrde kako je način delovanja naringenina sličan onom fenofibrata i roziglitazona, lekova koji se obično koriste za održavanje dijabetes tipa 2 pod kontrolom.
"Jetra se ponaša kao da posti i razgrađuje masne kiseline umesto ugljenih hidrata", objasnio je jedan od istraživača dr. Martin Yarmush Remarka.
"Ovo predstavlja korak napred u istraživanjima, no ne bi se smeli zaneti i reći kako će konzumacija velike količine grejpa delovati poput čarobnog metka – neće. Pratićemo razvoj sa zanimanjem kako bismo videli hoće li rano obećanje u laboratoriji doneti dobrobiti osobama s dijabetesom tipa 2", zaključio je dr. Ian Frame, predstavnik britanskog udruženja dijabetičara.
Komentari (0)