Generalni sekretarijat za civilnu zaštitu je saopštio da će ubuduće biti obavezno da rukovaoci organizovanih plaža evidentiraju broj posetilaca. Maksimalan broj posetilaca je 40 na 1000 kvadratnih metara, minimalna udaljenost „od centra do centra” suncobrana je četiri metra, dok će pod jednim suncobranom biti najviše dve ležaljke – na metar međusobne udaljenosti.
Ležaljke će posle odlaska svakog gosta dezinfikovati osoblje koje stalno mora da nosi sanitarne maske.
Restorani i barovi na plažama neće služiti hranu za stolovima – moraju da ih uklone, kao i stolice. Hranu će pakovati, a gosti će je preuzimati i odnositi, na šta mogu čekati u redu uz međusobnu razdaljinu od bar metar i po.
Foto: Freepik
Na plažama će biti zabranjena alkoholna pića, dostavljanje obroka kurirskom službom, okupljanje ljudi u grupama i bavljene sportom „koje zahteva telesni kontakt”.
Plaže će primati goste tek od od osam sati ujutro, čime otpada mnogima drago rano jutarnje plivanje.
Grčke vlasti su kupačima poručile da pesak, morska voda i vazduh nisu problem, a rukovaoce plaža upozorile da toaleti i kabine za tuširanje moraju biti besprekorno čisti i dezinfikovani.
Putovanja na ostrva Grčke su i dalje ograničena na apsloutno nužna, te ih praktično gotovo i nema, a brodske linije su maksimalno proređene. Vlada razmatra da dozvoli putovanje na ostrva najbliža Atini, u Saronskom zalivu, verovatno od sledećeg ponedeljka, 18. maja.
Zabrana putovanja na sva ostala ostrva zasad ostaje, bar do 25. maja, kada se očekuje da ponovo krenu putnički brodovi uz stroge sanitarne mere i s polovinom kapaciteta.
Foto: Freepik
Unutrašnja putovanja u Grčkoj će od 18. maja, kako se očekuje, biti dozvoljena i među naseljima u kopnenom delu Grčke, kao i među naseljima na Kritu. Za sada su u Grčkoj zabranjena sva unutrašnja putovanja i stanovnici mogu da se kreću samo u granicama srezova u kojima žive.
Očekuje se da grčka vlada od 1. jula dopusti ponovno otvaranje hotela – ali samo onih koji rade cele godine, a ne i sezonskih.
Budući režim rada hotela u Grčkoj oslanjaće se na stroge smernice Evropske komisije. Te detaljne i većinom tehničke evro-smernice se baziraju na zaštiti zdravlja zaposlenih i gostiju, pre svega strogim održavanjem čistoće, korišćenjem sanitarnih maski, držanjem rastojanja među ljudima, smanjenjem dopuštenog broja gostiju i „smanjenjem broja i trajanja fizičkih kontakata” između osoblja i gostiju, kao i kontakata među samim gostima.
Pročitajte i:
Komentari (0)