Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas obišao je danas, na Institutu za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, prvu bebu rođenu u okviru programa drugog pokušaja vantelesne oplodnje, koji finansira grad.
“Rodjenje jednog malog života je najveći uspeh od svih projekata koje smo pokrenuli u Beogradu”, rekao je Đilas i dodao da je srećan što je grad na neki način dobio svoju prvu bebu, jer je oplodnja finansirana iz budžeta u kome učestvuju svi građani.
On je dodao da će druga beba začeta vantelesnom oplodnjom doći na svet sutra, a da se u okviru tog programa očekuje još oko 100 beba.
Prva “beogradska” beba je dečak Nikola, težak 3.450 grama i dug 50 santimetara.
“Presrećna sam što sam konačno postala majka i mogu svima ostalim da poželim istu sreću”, rekla je Zora Avramović, koja se pet godina lečila od steriliteta.
Negoslav Avramović zahvalio je gradu koji im je omogućio drugi pokušaj vantelesne oplodnje i poručio svima koji imaju slične probleme da budu uporni i strpljivi i da počnu na vreme da razmišljaju o porodici.
Direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Aleksandar Ljubić rekao je da se majka porodila juče, uz pomoć carskog reza i zahvalio gradu na podršci koju pruža svim onim koji pokušavaju na taj način da dobiju bebu.
Ljubić je istakao da postupak vantelesne oplodnje košta oko 200.000 dinara, a osnovni uslovi su da žena nije starija od 40 godina i da nema dece.
“Oko 40 odsto žena koje su ušle u program vantelesne oplodnje je zatrudnelo i svi mi koji vodimo računa o njima, potrudićemo se da bude što više beba”, kazao je Ljubić. Sporazum o finansiranju drugog pokušaja vantelesne oplodnje za parove, grad Beograd potpisao je u novembru prošle godine, a u toku ove godine za tu namenu iz gradskog budžeta izdvojeno je 50 miliona dinara za 215 parova.
Vantelesnu oplodnju, od 2006. godine finansira i Ministarstvo zdravlja i do sada je u okviru tog programa rođeno 904 dece.
Od ove godine, proširena su prava finansiranja i na drugi pokušaj postupka vantelesne oplodnje za sve parove na teritoriji Srbije, a pomerena je i starosna granica žena na 40 godina u momentu odlučivanja o uključenju u proces.
Komentari (0)