Njegov svaki radni dan započinje i završava se osmehom, a uz lepe reči uvek je na raspolaganju svakoj trudnici i porodilji. Za sebe tvrdi da je ginekolog sa dijagnozom – emotivac! Uz sve ljudske osobine, on je i jedan od najvećih stručnjaka u svom poslu.
Dr Igor Plješa je načelnik ginekologije Kliničko-bolničkog centra Zemun. Kao cenjeni stručnjak, u velikom istraživanju ”Bebca” o odnosu lekar – pacijent, a po oceni 10.000 anketiranih porodilja i mama, izabran je među 15 najboljih ginekologa u Srbiji.
– Prijatno sam iznenađen izborom među najbolje u struci, a posebno mi je drago što je priznanje došlo direktno od mojih pacjentkinja. Istraživanje je pokazalo ono što trudnice i porodilje dobro znaju: da sa mnom mogu sve lako i da možemo o svemu da se dogovorimo. Uvek smo tu za naše mame, i pre i nakon porođaja. Bitno je i da, kada dođe do problema, ne paničimo, nego smireno, uvek nađemo rešenje – objašnjava prvi čovek zemunskog porodilišta o čijoj stručnosti i ljudskosti na forumima i društvenim mrežama postoje samo pozitivni komentari.
U ovom poslu ste 17 godina. Zašto ste izabrali da budete ginekolog?
Prvi kontakt sa pravom, ozbiljnom medicinom, bio je upravo u porodilištu. Jedan dan sam proveo u internatu Narodni front i tu sam prvi put video porođaj. Fascinirao me trenutak rađanja novog života. Od tada je bilo jasno da ću biti ginekolog, iako se moj otac, takođe lekar, protivio da upišem medicinu. Sve je učinio da me odvrati od belog mantila. Tek na trećoj godini je shvatio da je medicinu iskreno volim i prestao je da mi zamera. Ljubav prema medicini je još jača danas, posle toliko godina rada. Radujem se svakom odlasku na posao, volim ga i uživam u njemu.
Vremena su se promenila od Vašeg početka. A, da li su trudnice danas zahtevnije?
Danas su one više upućenije nego ranije i neprestano žude za informacijama. Imaju pravo i moraju da znaju sve, a svaki postupak im treba objasniti. Na jednom seminaru sam dobio izuzetno koristan savet od koleginice, prof. dr Aleksandre Novakov. Rekla mi je da nikada ne odlučujemo u ime pacijentkinje. Poslušao sam je i vodim se njenim savetom. Svakoj svojoj trudnici dajem izbor. Moje je da ih informišem, ali one su te koje odlučuju.
Da li se dogodilo da nekada ne možete da ispunite zahtev trudnice?
Samo jedan zahtev – carski rez. Trudim se da ispunim svaku želju, takav sam i u privatnom životu. Svojim ćerkama ispunjavam sve želje, pogotovo kad im se oči zasijaju. Supruga me kritikuje da sam ih razmazio.
Dr Igor Plješa sa svojim “razmaženim” ćerkama
Isto tako pokušavam da svakoj trudnici izađem u susret i poštujem njihove želje. Nedovoljno informacija je, međutim, dovelo do porasta carskih rezova i to je problem. Trudnice kad dođu sa takvim zahtevom znaju samo jednu stranu priče. Na nama je da ih upoznamo i sa svim mogućim komplikacijama. To je zahtev koji ne može da im se ispuni. Sve ostalo može. Problem nepotpunih informacija nas često dovodi i u ćorsokak. Zato je važno obavestiti ih o svemu.
Koji su najveći problemi sa kojim se susrećete u poslu?
Spoljašnji pritisci. Imate razne priče koje kruže, razne fame. Posebno je poražavajuće kada te fame krenu u lošim situacijama. Statistika je surova. Na 5.000 ili 10.000 porođaja, jedan će biti sa lošim ishodom. Kod nas se to ne razume. Ono što nama nedostaje su protokoli, standardi koji će štititi pacijente ali i nas. Jedan od problema su i nestrpljivi ukućani koji zovu telefonom i raspituju se za trudnicu tokom porođaja. Razumemo i njih, ali nas to često ometa u radu. Nije svejedno kad imate 20 porođaja, a zove vas pet ljudi da se samo raspita za svaku od njih. To je već problem.
Šta je tajna Vašeg uspeha?
Recept je jednostavan. Naša klinika ima svega 15 odsto carskih rezova. Imamo visok procenat vaginalnog porođaja nakon carskog reza i visok procenat vaginalnog porođaja karličnom prezentacijom sa dobrim ishodom. Trudimo se da svakoj ženi pružimo najbolju uslugu i da joj porođaj ostane u lepom sećanju. Dobra procena je jako važna. Za sve što radimo postoje istraživanja na velikom uzorku. Volim da pratim američka istraživanja i oslanjam se na njih. Na velikim brojevima oni su procenili kako se šta radi. Kad lepo procenite, imate strpljenja i lepo se osećate, pa sve možete i da izgurate. Međutim, kad imate 40 porođaja za noć, to je previše. Nas lekara i medicinskog osoblja je sve manje, a posla je sve više.
Koji Vam je porođaj u 2016. ostao u sećanju? Da li bi neki izdvojili?
Ima raznih stvari. Nedavno je bio jedan zanimljiv porođaj. Porađala se supruga našeg kolege. Sve je teklo brzo, lako i lepo. Na kraju porođaja stavili smo joj bebu na grudi, rekli da je sve proteklo dobro, i sa njom i sa bebom. Pogledala je svoju bebu i spontano, onako iz srca izgovorila psovku: „Pa j****, ti si lepa!”. Svi smo prasnuli u smeh, a ja sam se suzdržavao da mi ne krenu suze od toliko emocija. To su ti predivni momenti, posebno kod nekih urgentnih situacija kad se na kraju sve dobro završi. Neverovatan je osećaj i kada ženi, koja se lečila od steriliteta, stavite bebu na grudi. To je čarolija ovog posla i zato ga i obožavam!
Dr Igor Plješa održaće predavanje na Panelu Mamin San u Beogradu, 26.maja!
Ne propustite četvrti po redu Panel za trudnice u organizaciji udruženja “Mamin san” na kojem će jedan od predavača biti i dr Igor Plješa koji će govoriti o zdravim navikama u trudnoći.
Panel je namenjen trudnicama ali i roditeljima.
Ne propustite najveći događaj za trudnice i roditelje!
Panel će se održati u hotelu Tulip Inn Tulip INN (Palmira Toljatija 9), 26. maja (petak) 2017.godine u 17h.
Broj mesta je ograničen pa požurite sa prijavama.
Komentari (0)