Tri četvrtine roditelja gojazne dece nije u stanju da prizna da njihovo dete ima problem, pokazuju najnovija istraživanja.
Studije su pokazale da je kod većine roditelja gojaznost “normalizovana”, zbog čega nisu u stanju da pomognu svojoj deci kako bi njihov kasniji život bio bolji i zdraviji.
Istraživanja su pokazala da roditelji svoje dete smatraju “normalnim”, a ne gojaznim, a višak kilograma svoje dece često opravdavaju genetikom ili “bebi salom”.
Jedan broj roditelja smatra da je njihovo dete “solidno” ili da ima samo krupniju građu tela.
Kada je reč o roditeljima koji su prepoznali nezdravi višak masnih naslaga na svom detetu, manje od 50 odsto njih je uvidelo kakve to negativne posledice i rizike nosi za dete u kasnijim godinama.
Gojaznost kod dece češća u oblastima gde postoji više kioska i resorana brze hrane
Kroz dalja istraživanja, pokazano je da roditelji često misle za svoju decu da su mršavija, nego što to ona zaista jesu, pa veliki broj njih nije verovao lekarima kada su im saopštili kilažu deteta.
Doktori upozoravaju da ovakvo ponašanje roditelja i neprihvatanje činjenice da dete ima višak kilograma, može dovesti do stvaranja zdravstene “katastrofe”, jer gojaznost nije retka pojava današnjeg načina života.
Roditelji nisu u stanju da uvide problem, zbog čega često iznevere svoju decu, objasnila je vodeći autor studije, Alisa Lundal. “Svi znamo da roditelji vode ključnu ulogu u prevenciji gojaznosti kod dece. Kada se njihova percepcija ispravi, trebalo bi da podstiču svoju decu da budu aktivnija, ugase televizor i izađu napolje da se igraju”, rekla je Lundal.
Još jedna studija dokazala je da je gojaznost kod dece češća u oblastima gde postoji više kioska i restorana brze hrane. “Rezultati su bili izraženiji kod dece u srednjim školama, jer ona imaju veću kontrolu nad tim kako će i na šta da potroše svoj novac”, rekao je Endi Džouns, profesor u medicinskoj školi, koji vodi ovo istraživanje.
Džouns je dodao kako je od izuzetne važnosti sprečavanje gojaznosti, jer može dovesti do dijabetesa, niskog samopuzdanja i problema sa radom srca.
Komentari (0)