Bebe začete za vreme vanrednog stanja već su rođene, a mame koje su se porodile u doba kada je proglašeno vanredno stanje ovih dana slave prvi rođendan svojim bebama.
Da, toliko je prošlo!
Foto: Freepik
Trudnice koje su vodile prvu trudnoću za vreme pandemije, pored očekivane brige za svoje i zdravlje bebe, imale dodatni stres – zaštita od korona virusa. Pored toga postojalo je mnogo razlika u načinu na koji su trudnice vodile trudnoću i informisale se o onome što ih očekuje.
Evo šta se sve promenilo:
Ograničeno kretanje
S obzirom na to da trudnoća nije bolest većina budućih mama svoju trudnoću u regularnim okolnostima provodila je na poslu, u druženju sa prijateljima i poseti porodici. Međutim, kada je objavljeno da se uvodi vanredno stanje zbog koronavirusa cela nacija je stala. A to je podrazumevalo i trudnice. One su celu trudnoću provele ne mešajući se sa velikim grupama ljudi, izbegavajući posete kako im je i savetovano od strane stručnjaka.
Foto: Freepik Smanjen broj pregleda u trudnoći
Tokom van rednog stanja, a i za vreme celokupnog trajanja vanrednog stanja, broj pregleda u trudnoći ograničen je na neophodne preglede. Trudnice su imale otežan pristup ginekolozima i generalno medicinskim uslugama. Takođe, ograničen je pristup specijalističkim pregledima, a broj lekara se smanjio usled oboljevanja od koronavirusa. Buduće mame imale su bojazan i strah oko toga da li će dobiti adekvatnu pomoć ukoliko doće do komplikacija i potrebe za urgentnim intervencijama.
Trudnoća bez školica za trudnice
Škole za trudnice su do sada bile sastavni deo trudnoće i prelep način da upoznate šta vas to očekuje na porođaju i nakon njega. Trudnice su u školicama razmenjivale iskustva, pripremale se za porođaj, ali i ono što ih čeka kada beba dođe sa posebnim akcentom na dojenju i nezi bebe. Toga za vreme vanrednog stanja nije bilo, a nakon toga većina škola za trudnice bila je zatvorena ili je radila ograničenim kapacitetom.
Pročitaj još
Maska, gel za suvo pranje ruku i fizičko distanciranje
Trio fantastiko i mantra koju svaka trudnica i danas zna. Maska je obavezna u prodavnici ili zatvorenom prostoru, posete i druženja su ograničena jer je većina praktikovala fizičko distanciranje, mnogi su prestali da se rukuju, a sredstvo za dezinfekciju ruku postalo je obavezno.
Foto: FreepikDodatna briga o zdravlju
Pandemija koronavirusa donela bojazan od zaražavanja, a trudnice su morale posebno da se zaštite. Trudnice su morale da raumišljaju o tome da li će, ako se zaraze, preneti virus na bebu. Strah od zaražavanje pristuan je prethodnih godinu dana kod kompletne populacije, ali ovo pitanje je posebno osetljivo u trudnoći i većina budućih mama je to doživela intenzivnije. Još jedan strah je bio izražen kod trudnica, a to je kako će porođaj izgledati ako budu pozitivne na koronu za vreme porođaja
Pročitaj još
Komentari (0)