Prema rezultatima istraživanja objavljenog u časopisu “Journal of Epidemiology & Community Health”, oni koji su u detinjstvu mnogo vremena provodili pred televizorom, to su nastavili i u srednjoj životnoj dobi.
Istraživanje je počelo 1980, kada su roditelji obavestili istraživače o učestalosti gledanja televizije svoje tada 10.godišnje dece koja su bila podeljena u tri kategorije zavisno od toga da li su televiziju gledala često, povremeno ili vrlo retko, piše portal Pliva.
Gledanje televizije – navika iz detinjstva koja traje ceo život
Oko 1.546 ispitanika, koji su u trenutku istraživanja imali 42 godine, izjavilo je da više od tri sata dnevno provode pred tv ekranom, a oko 83 odsto je često gledalo televiziju i u detinjstvu.
U istraživanju je primećeno i da su odrasli ispitanici koji su pred televizorom provodili više od tri sata dnevno, imali više zdravstvenih problema nego oni koji su televiziju gledali manje.
Autori istraživanja ističu da ta saznanja govore u prilog inicijativama čiji je cilj prevencija sedacionog načina života od najranijeg razdoblja, obzirom da utiče na kvalitet života u odrasloj dobi.
Prema preporukama merodavnih institucija, deca ne bi trebala da provedu više od dva sata dnevno ispred kompjutorskih i tv ekrana.
Komentari (0)