Tinejdžeri koji provode sate ispred televizora često se kao mladi odrasli ljudi gore hrane od onih koji to ne čine, pokazalo je američko istraživanje, obavljeno na Univezitetu Minesote.
Nije jasno da li je sama televizija tome uzrok, ili loša navika da se pri gledanju programa nešto gricka, čime se možda kod mladih razvija ljubav prema nekvalitetnoj hrani, prenosi Rojters.
Studijom je bilo obuhvaćeno gotovo 1.400 učenika srednjih škola. Ustanovljeno je da oni koji gledaju TV pet ili više sati dnevno, pet godina kasnije jedu lošije od onih koji televiziju gledaju do dva sata dnevno.
Ljubitelji prekomernog gledanja televizije kao dvadesetogodišnjaci jedu manje povrća i voća, hrane bogate kalcijumom i žitarica, a konzumiraju više brze hrane, zašećerenih bezalkoholnih napitaka, grickalica i pržene hrane.
Osim navike na grickalice tokom gledanja TV-a, za ovaj fenomen mogle bi biti krive i TV reklame za nezdravu hrane, spekulišu američki stručnjaci.
Osim toga, gledanje TV programa bi moglo tinejdžerima da oduzima i deo vremena koje bi, inače, proveli u fizičkoj aktivnosti.
Tim iz Minesote naglašava da bi u svakom slučaju trebalo slušati savete eksperata da deca ne gledaju TV program više od dva sata dnevno. Ne bi bilo loše da im u tome i roditelji daju primer, kao uostalom i primer zdrave ishrane i dovoljne fizičke aktivnosti.
Komentari (0)