Nova studija pokazala je da genetika objašnjava više od polovinu varijacija u pojavi prve menstruacije. Donedavno je učinak stila života i okoline na pojavu prvu menstruacije bio nejasan i teško objašnjiv, no smatralo se da ta dva faktora snažnije utiču nego nasledni porodični faktori.
Poslednjih nekoliko decenija pretpostavljalo se kako prosečno doba pojave prve menstruacije opada u slučaju bolje i kvalitetne hrane. No naučnici iz Instituta za istraživanje raka sa Univerziteta u Londonu, koji su sproveli ovo istraživanje, tvrde da na pojavu prve menstruacije kod devojčice snažno utiče vreme kada su prvu menstruaciju dobile njena majka, baka, starija sestra ili tetka.
Koristeći matematičko modeliranje otkrili su da genetski uzročnici čine oko 57 posto varijacija kada se radi o vremenu pojave prve menstruacije, a ostatak otpada na okolinu u kojemu živimo i način života.
Dob u kojoj devojčice dobiju prvu menstruaciju je vrlo važna jer je povezana s rizikom pojave mnogih hroničnih bolesti, uključujući rak dojke. Studija, u kojoj je učestvovalo 26 hiljada žena, pokazala je kako je prosečna dob pojave prve menstruacije 12,7 godina.
Svakih 12 meseci ‘kašnjenja’ prve menstruacije kod majke ili starije sestre, za devojčicu će značiti odgađanje prve menstruacije za tri meseca, a naučnik Danielle Morris tvrdi: ‘Uzrast u kojoj majka ili starija sestra dobiju prvu menstruaciju čine najsnažniji uticaj kada će prvu menstruaciju dobiti i sama devojčica. Rezultati naše studije pokazuju da genetski faktori imaju veliki uticaj na dob žena u kojoj počinju menstruacije, a to bi moglo imati uticaja na rizik od raka dojke.’
Komentari (0)