Na stotine hiljada jaja zaraženih salmonelom sa farme ”Fili Pili” iz Valjeva našlo se, kroz razne prehrambene i konditorske proizvode, u obdaništima, bolnicama i restoranima širom Srbije.
Naime, jaja koja su snele zaražene koke nosilje uvezene u nekoliko navrata iz Bosne i Hercegovine završila su u fabrici za preradu svežih kokošjih jaja ”Melanž”. Pomenuta farma proizvodi više od 200.000 jaja u jednoj smeni, a nadležni inspektori Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede uopšte ne znaju gde su jaja završila.
Zaražena jaja završila su u pomenutoj fabrici, koja se nalazi u rukama kompanije ”Anlek” iz Beograda, vlasnika Aleksandra Radovića, koji je istovremeno i vlasnik farme ”Fili Pili”, na kojoj je proglašena salmoneloza.
Ti proizvodi su namenjeni prehrambenoj i konditorskoj industriji, kuhinjama u kolektivnom smeštaju, od obdaništa, preko bolnica, do kasarni, proizvođačima majoneza, pekarama, restoranima.
Ko zna gde su sve završila jaja
Prethodno je utvrđeno da je živina već stigla zaražena iz Bosne, jer je analizom koja je urađena u Specijalističkom veterinarskom institutu u Šapcu pronađena salmonela. U Ministarstvu poljoprivrede potvrdili su saznanja o uvozu zaražene živine, kao i o stavljanju zaraženih jaja u promet.
– Veterinarska inspekcija nije bila u mogućnosti da utvrdi gde su završila jaja iz objekta, o čemu je obavestila Osnovno javno tužilaštvo u Valjevu, a zbog stavljanja jaja u promet predala je jednu krivičnu prijavu i jednu prijavu za privredni prestup – navode u Upravi za veterinu.
S druge strane, Veljko Vukadinović, direktor firme ”Fili Pili” d.o.o., koja je registrovana u Beogradu, tvrdi da su ”njihova jaja i koke zdravi i da nema ni govora o salmoneli”.
U valjevskim vrtićima i bolnici nema jaja zaraženih salmonelom
Predškolska ustanova ”Milica Nožica” i Opšta bolnica u Valjevu nabavljaju samo sveža jaja i to preko valjevskih trgovina „Žinasa” i „Europrom”, tako da nema bojazni da su se jaja zaražena salmonelom iz farme „Fili Pili” našla na meniju mališana ili pacijenata.
Komentari (0)