Iako trudnice vole da psihofizičke pripreme obave u bolnicama gde će se poroditi, kako bi se upoznale sa porodilištem ali i zaposlenima, dva najveća porodilišta u Beogradu više ne pružaju ovu mogućnost.
Ginekološko akušerska klinika u Višegradskoj ne organizuje pripreme za trudnice, a u GAK "Narodni front" vežbe su ukinute nedavno, iako je ova ‘škola’ bila dobro poznata među mamama.
Ipak, značaj psihofizičkih priprema ističu i lekari i babice, pa buduće majke treba da pohađaju škole za trudnice u nekom od domova zdravlja. Od svih domova zdravlja u Beogradu psihofizičke pripreme za trudnice ne organizuju Barajevo, Grocka, Sopot, a neizvesno je i u Vračaru.
"Do sada smo imali pripreme tokom cele godine, osim u julu i avgustu zbog letnje pauze. Da li ćemo nastaviti u septembru ne znam, jer nemamo dovoljno ljudi, a ne možemo da zaposlimo nove", objašnjava za "Blic" Mihajlo Bilčarević, načelnik ginekologije u DZ Vračar.
U DZ “Milivoje Stojković” u Grockoj imaju druge probleme zbog kojih ne mogu da počnu sa pripremom trudnica za porođaj.
"Babice su prošle obuku u ‘Narodnom frontu’ imamo i prostor, ali nam nedostaju potrebni rekviziti. Donacijama smo nabavili strunjače, ali nam fale ogledala, muzička linija, klima i beluga jastuci. Nadamo se da ćemo donacijama nabaviti i ove stvari kako bi mogli da počnemo u septembru", priča Sonja Antanasijević, babica u DZ "Milivoje Stojković" u Grockoj.
Dom zdravlja "Voždovac" ove pripreme organizuje u svom ogranku "šumice", ali je u toku letnja pauza koja će trajati do septembra. U Domu zdravlja "Dr Đorđe Kovačević" u Lazarevcu pauza je završena pa je u ponedeljak 10. avgusta, prva grupa trudnica počela da vežba, dok će u DZ "Rakovica" vežbe početi za dve nedelje. Trudnica uz dozvolu svog lekara vežbe može pohađati u bilo kom domu zdravlja u gradu bez obzira na teritoriji koje opštine živi i gde vodi trudnoću.
"Za trudnice koje trudnoću vode kod nas potrebno je da lekar napiše izveštaj da trudnica sme da vežba, dok je za one iz drugih opština potreban uput koji će doneti ako žele kod nas da vežbaju", kaže Živana Đurić, patronažna sestra u DZ "Savski venac".
šta se radi na prirpemama
Psihofizičke pripreme sastoje se iz dva dela. Predavanja o trudnoći, porođaju, dojenju, pripremi kuće za dolazak bebe iz porodilišta su prvi deo, dok je drugi deo posvećen fizičkim vežbama, kroz koje se uči disanje, relaksacija i napinjanje.
U većini domova zdravlja, kažu da su trudnice zainteresovane i da u grupama vežba u proseku po 15 trudnica.
Sa vežbama ne treba počinjati pre sedmog meseca, savetuju lekari, jer do porođaja ima dovoljno vremena da se trudnica pripremi.
"Vežbe oslobađaju od straha, pogotovo prvorotke za koje je porođaj nešto nepoznato. Ako se pohađaju pripreme, trudnica lakše prođe kroz porođaj jer nauči kako da diše, relaksira mišiće, da se napinje i najvažnije da sarađuje sa babicom i lekarom", kaže Biljana Jelisavčić, glavna sestra u DZ "Dr Simo Milošević" u Čukarici, koji školu za trudnice ima još od 1994. godine i to na četiri punkta u Žarkovu, Železniku, Sremčici i Banovom Brdu.
Komentari (0)