Ministarstvu pravde Republike Srbije
Ministarstvu zdravlja Republike Srbije
Medijima
GDE JE ODGOVORNOST
NESAVESNIH FARMACEUTSKIH KOMPANIJA?
Poštovani,
U Kini je dvoje ljudi osuđeno na smrtne kazne, a jedna osoba je osuđena na doživotnu robiju zbog učešća u aferi zbog štetnog mleka od koga je umrlo šest beba dok je čak 300.000 dece teško obolelo.
Zbog prisustva štetnog melamina u mleku veliki mlekarski koncerni su bankrotirali zbog ove afere, jer su između ostalog bili u obavezi da plate finansijske nadoknade roditeljima, ne da bi nadoknadili gubitak dece, jer je to nemoguće, već da bi tim činom pokazali da su svesni svoje odgovornosti, kao i da priznaju svoju grešku.
Kina je na ovaj način pokazala koliko je kao država spremna da se beskompromisno bori za zaštitu zdravlja svoje dece i njihovih roditelja.
S druge strane, u Srbiji se godinama dešavaju skandali sa štetnim proizvodima namenjenim bebama i deci koji prolaze potpuno nekažnjeno.
U 2008. godini čak dve farmaceutske kompanije su ugrozile na najbestidniji način zdravlje i živote dece u Srbiji.
Slučajevi Iva Farm-a i Zdravlja Aktavis koji su u promet pustili štetne AD kapi i čajeve za bebe prošli su potpuno neopaženo, a što je najgore i nekažnjeno.
Podsećanja radi samo od čaja koji je nosio naziv „Čaj za miran san“ namenjenog bebama obolelo je na desetine dece od salmonele od kojih su mnoga završila u bolnici. Iako su i štetne „AD kapi +“ i „Čaj za miran san“ tek naknadno povučeni sa tržišta nijedan od proizvođača nije se udostojio ni da uputi izvinjenje roditeljima zbog toga što su svojim nesavesnim radom ugrozili zdravlje njihove dece, a kamoli da odgovaraju zbog svojih postupaka.
I zato zahtevamo radi zaštite javnog zdravlja da javnosti saopštite koje ste mere preduzeli protiv ovih nesavesnih kompanija kao i šta ste učinili kako biste predupredili da se ovakvi slučajevi ne ponove.
Naravno da ne tražimo smrtne kazne za prozvođače koji su ugrozili život dece u Srbiji, ali tražimo da odgovaraju kako se ne bi dogodilo da i ostali krenu njihovim stopama jer će uvideti da za takve propuste nema kazni. A upravo takav odnos Iva Farm-a i Zdravlja Aktavis je i doveo do ugrožavanja zdravlja, ali i života naše dece.
Bebac.com
januar 2009.
Komentari (0)