Sistematski pregledi koji se obavljaju pred upis u prvi razred pokazuju da iz godine u godinu raste broj predškolaca koji imaju prekomernu telesnu težinu, deformitete kičme i stopala, što nikoga ne treba da čudi jer deca sve više vremena provode ispred televizora i kompjutera, a sve manje na svežem vazduhu. Osim toga, već u prvim školskim danima do izražaja dolaze i drugi poremećaji kao što su nerazvijena motorika, loša akomodacija oka, disleksija ili disgrafija.
Zimi se nikome ne izlazi na sneg, led, mraz i vetar, ali zato sada treba iskoristiti lepo vreme i izaći s decom u prirodu. Prijaće i vama.
– Možete samo da se šetate, vozite bicikl ili rolere, igrate fudbal s decom, ali možete i da se prisetite igara koje ste voleli kada ste bili mali. Nekada su se klinci satima igrali ćoravih baka, vrućih krompirića, arjačkinja barjačkinja, a današnja deca ne znaju za grupnu zabavu napolju. Stare igre su izuzetno zabavne i korisne jer razvijaju motoriku, spretnost, uče decu da brzo reaguju i da poštuju pravila ponašanja. To su dragocena iskustva za život – kaže Nada Gartner, predstavnica za javnost Udruženja vaspitača Beograda, i dodaje kako je veoma važno da dete nauči i da gubi i da pobeđuje.
Igre na otvorenom pružaju detetu sve ono što ne može da nauči sedeći ispred ekrana i zato ne budite pasivni. Iskoristite lepo vreme i ovaj mini-raspust da upoznate mališane sa igrama uz koje ste odrastali. Ako ste zaboravili pravila, pomoći ćemo vam da se prisetite.
ĆORAVE BAKE
Jedno dete iz grupe razbrajalicom treba izabrati za ćoravu baku i vezati mu neproziran povez preko očiju (šal ili marama, svejedno). Ono zavezanih očiju treba da juri ostalu decu dok ne uhvati jedno i da pipanjem otkrije koga je uhvatilo. Ukoliko pogreši, nastavlja da ih juri dalje, a ako pogodi, prepoznato dete postaje ćorava baka.
Ova igra može da se igra i u kući i napolju, s tim što u kući valja skloniti nameštaj oštrih ivica ili ga zaštititi kako se deca ne bi povredila. Poligon za igru treba ograničiti kako bi ćorava baka ipak mogla da uhvati nekoga.
VRUĆI KROMPIRIĆI
Deca naprave krug. Odabere se neki sitan predmet koji igrači treba veoma brzo da daju jedno drugome iz ruke u ruku.
Jedno dete ili neka starija osoba koja je igračima okrenuta leđima zadužena je da pušta i gasi muziku.
Zadatak igrača je da se što brže oslobode predmeta i dodaju ga detetu do sebe jer iz igre ispada onaj kod koga se u trenutku kada muzika stane nalazi predmet.
Krug se tako postepeno smanjuje, a pobednik je onaj ko ostane poslednji.
MUZIČKE STOLICE
Po istom principu funkcioniše i igra muzičke stolice. Stavi se nekoliko stolica u krug tako da su im nasloni okrenuti prema sredini kruga. Pravilo je da broj stolica bude za jedan manji od broja dece. Pusti se neka omiljena dečja pesma.
U momentu kada muzika stane deca što pre treba da sednu na stolice. Pošto je stolica manje nego dece, dete koje ne uspe da sedne ispada iz igre.
U svakom sledećem krugu izbacuje se po jedna stolica, a igra se nastavlja sve dok ne ostane samo jedno dete koje je pobednik.
ARJAČKINJE BARJAČKINJE
Za ovu igru potrebno je bar desetak mališana. Oni treba da se podele u dve grupe koje stoje jedna naspram druge. Deca iz iste grupe čvrsto se drže za ruke i prave zid. Igra počinje tako što se jedna grupa oglasi sa: „Arjačkinje barjačkinje, koga ćete?”.
Druga grupa izgovara ime jednog deteta iz suprotne grupe i ono treba da trči ka drugoj grupi i pokuša da probije lanac koji su deca napravila držeći se za ruke. Ukoliko dete uspe da probije lanac, jedno od dece iz protivničke grupe prevodi u svoju, a ako ne uspe, priključuje se suprotnoj ekipi. Igra se završava kada na jednoj strani ne ostane nijedno dete.
Komentari (0)