Dečja soba je prostor u kojem najmlađi članovi porodice uče, igraju se, druže sa svojim malim drugarima, provode slobodno vreme. S obzirom na to da je ovaj kutak obično male kvadrature, bitno je da bude funkcionalan i maštovito uređen, što se postiže dobrom organizacijom i odabirom adekvatnog nameštaja.
Optimalna površina dečje sobe je oko 10 kvadrata, a u nju bi trebalo da stane najmanje jedan krevet, radni sto, garderobni ormar, deo za školski pribor i knjige, kao i da u njoj bude dovoljno prostora za male goste.
• Najpre osmislite mesto za radni sto, koji bi trebalo da bude dugačak najmanje 100, a širok 60-70 cm, da bi školarci nesmetano mogli da pišu i rašire sveske i knjige. Pozicija radnog kutka je uslovljena položajem prozora, a idealno je da prirodno svetlo pada na površinu stola sa prednje leve strane (za dešnjake), odnosno sa prednje desne za levoruke. Ako su u sobi planirana dva radna stola, najbolje je da budu paralelno naslonjeni jedan uz drugi (tako da se deca gledaju licem u lice).
Izvor: Pixabay
• Druga bitna stavka za đake je da imaju dovoljno prostora za školski pribor. Praktično rešenje su niske ladice koje mogu da se smeste ispod ili pored stola i nekoliko dugačkih otvorenih polica pričvršćenih za zid.
• Bez obzira na to koliko je soba mala, u njoj mora da bude i dovoljno slobodnog prostora, tako da deca mogu da se nesmetano kreću po njoj i igraju. U tom delu, po potrebi, može da se organizuje kutak za druženje. Umesto rogobatnih stolica i stoličica, odlično rešenje za malu kvadraturu su raznobojne „lejzi beg” fotelje.
• Najfunkcionalnije rešenje za dečiju sobu je „dupli krevet” (drugi ležaj se ”krije” u fioci za posteljinu). Ovaj model nije skup i može da se nabavi u svim bolje opremljenim prodavnicama nameštaja kod nas, a omogućava mališanima da ugoste svoje prijatelje i tokom noći.
Savet plus: Dozvolite detetu da samo odabere boje za zidove svoje sobe.
Komentari (0)