Američki naučnici tvrde da postoji biološki razlog zbog kojeg deca noću plaču, a nisu gladna. Naime, pretpostavlja se da bebe tako sprečavaju roditelje da vode ljubav i povećaju potomstvo.
Kako javlja Daily Mail, bebe su programirane da „monopolizuju” pažnju majke, te roditelje toliko umaraju kako bi ih sprečile da naprave novo dete. Osim što roditelje sprečavaju da vode ljubav, bebe koje noću sisaju produžuju majčinu fazu neplodnosti nakon porođaja. Podsećamo da to nije metoda kontracepcije te se na nju nije pouzdano oslanjati, ali ona definitivno utiče na majčinu plodnost.
Foto: Pixabay
– Noćna buđenja su učestalija u drugoj polovini prve godine odojčeta – objasnio je autor studije, profesor Dejvid Hejg, te dodao da je takvo ponašanje bebe evolucijski uslovljeno. On veruje da je takva strategija svojevremeno služila da bi se povećala šansa preživljavanja deteta, jer su manji razmaci između rođenja dece povezani povećanim mortalitetom beba i dece vrtićke dobi, posebno u nesigurnoj i zaraznoj okolini, kakva je nekad bila.
– Prirodna selekcija je zadržala navike spavanja beba da bi se odgodila funkcija jajnika majki, a deca imala koristi do sledećeg poroda. Majčin umor može se posmatrati kao integralni deo „dečje strategije” za povećanje vremena do sledećeg poroda – ističe se u studiji objavljenoj u listu Evolution, Medicine and Public Health.
Izvor: Index.hr
Komentari (0)