U dokumentu se upozorava na povezanost igračaka sa uređajima poput mikrofona, GPS navigacije, wi-fi, bluetooth i sl., a koja kriminalcima može pružiti lične informacije o deci ili njihovim porodicama. To bi moglo dovesti do krađe identiteta ili do nečeg goreg.
– Izlaganje takvih informacija bi moglo da stvori mogućnost za krađu identiteta deteta. Pored toga, potencijalna upotreba osetljivih podataka, poput lokacije dobijene GPS navigacijom, vizuelna identifikacija preko fotografija ili video-zapisa i drugi poznati načini kojim se zadobija poverenje deteta, mogu dovesti i do zloupotreba – navodi se u saopštenju.
Foto: Pixabay
Postoji osnovana zabrinutost za bezbednost, ističu zvaničnici FBI, pojašnjavajući dalje da sve što je na neki način umreženo, povezeno, može biti hakovano. Iz toga sledi da igračke neće imati bolju zaštitu od banaka ili državnih institucija. Ipak, FBI ohrabruje roditelje da se edukuju i informišu.
– Zašitne mere ovih igračaka mogu se prevideti u žurbi da se plasiraju na tržište ili podešavanjem za jednostavniju upotrebu. Potrošači, odnosno korisnici, trebalo bi da se o proizvodu informišu putem interneta o svim pitanjima koja su identifikovala bezbednosna istraživanja ili izveštaji korisnika.
Nema sumnje da od novih uređaja, savremene tehnike i tehnologije, ne možemo pobeći. Ne možemo čak ni decu ograničiti, ali FBI ukazuje da je najbolja zaštita upravo dobra informisanost roditelja o proizvodu (u ovom slučaju igrački), o tome ima li rizika za njeno korišćenje i kakvi su ti rizici.
FBI takođe savetuje da korišćenje jakih lozinki i isključivanje uređaja kad nisu u upotrebi, tj. kad se dete ne igra igračkom, u kombinaciji sa informacijama dobijenim onlajn istraživanjem, treba da ublaže većinu opasnosti i bezbednosnih rizika koje tzv. pametne igračke mogu da izazovu.
Komentari (0)