Favorizovanje je dugo bilo predmet zabrinutosti i ono ima negativan uticaj na mentalno zdravlje deteta. To čak može dovesti i do problema u ponašanju.
Prema istraživanju, deca koja veruju da ih roditelji manje vole često se prepuštaju zloupotrebi opojnih supstanci u ranoj životnoj dobi. Situacija se čak i pogoršava kada postoji nedostatak adekvatnih porodičnih veza.
Štaviše, favorizovanje može stvoriti napetost između braće i sestara koja s vremenom samo raste. Iako možda nemate favorita među svojom decom, ukoliko vaše dete tako oseća, vreme je da preduzmete konkretne poteze, prenosi Times of India.
Bez obzira koliko to majke i očevi negiraju, to je stvarnost i vrlo je uobičajeno za roditelje da vole ili imaju bolju vezu samo s jednim detetom. Iako možda suštinski nećete razlikovati svoju decu ili ispunjavati sve zahteve jednog deteta i ujedno ne dati ništa drugom, ključ je imati na umu sve sitne detalje vezane za svako od dece.
Foto: Shutterstock
Deca koja imaju probleme kao što su depresija ili anksioznost ponekad mogu iskazivati oblike ponašanja koja ih čini „težim” u poređenju s drugim bratom ili sestrom. Ponekad razlog zašto deca misle da roditelji vole više jedno dete leži upravo u činjenici da je s njim lakše uspostaviti komunikaciju nego s drugim.
Osećaj ili percepcija da je manje voljeno detetu može narušiti samopoštovanje. Ukoliko se neko od vaše dece ističe kao pametno ili inteligentno, to može biti razlog za zabrinutost. Često se takva deca ponašaju drugačije kada odrastu, posebno kada ulaze u tinejdžerske godine. Počinju sebe smatrati lošijim nego što jesu, što čak može uticati i na njihove rezultate u školi. Ovo utiče na vezu između roditelja i takođe opterećuje odnos između braće i sestara.
Zaključak je da je od izuzetne važnosti uvažiti osećaje vašeg deteta. Kada vam vaše dete govori o favorizovanju brata ili sestre, umesto da to poričete, pokušajte da razumete njihovo gledište. Poricanje može pogoršati situaciju.
Izvor: Klix.ba
Komentari (0)