Farbanje jaja predstavlja vekovnu tradiciju koja posebno veseli najmlađe. Deca jednostavno obožavaju da boje i ukrašavaju, pa je Uskrs jedan od najomiljenijih praznika jer tada najbolje mogu da pokažu svoju kreativnost.
Ukoliko je vaše dete dovoljno veliko, dopustite mu da učestvuje u pripremama, a zašto da ne, neka bude vaša desna ruka prilikom ukrašavanja…
Priprema jaja
Stavite jaja u posudu i sipajte hladne vode da prekrije… Stavite poklopac i pojačajte vatru dok voda ne počne da ključa. Potom isključite šporet i sklonite sa ringlu. Ostavite jaja da stoje pokrivena u vreloj vodi 15-tak minuta. Zatim jaja stavite u hladnu vodu da se ohlade i tada su spremna za farbanje i ukrašavanje.
Kada završite sa dekoracijom jaja premažite ih uljem koje ste nakapali na krpicu i čuvajte ih u frižideru.
Kako vam dete može pomoći prilikom ukrašavanja?
Ukoliko ste spremni da određeno vreme izdvojite da zajedno sa svojim mališanom ukrašavate ofarbana jaja, primenite jednu od (ili pak nekoliko) tehnika koja vam se najviše dopada ili koja vam je dostupna:
1. Voštane boje. Crtanje voštanim bojama veoma je jednostavna tehnika i tu vam mogu pomoći i manja deca. Koristite belu boju ukoliko su jaja ofarbana ili jače boje. Pre nego što počnete da slikate možete isprobati na papiru ili se dogovorite šta ćete crtati… Umesto voštanih boja možete koristiti i staru šminku, poput krejona ili olovke za usta, kao i specijalne olovke za dekoraciju jaja.
2. šaranje biljkama. Odavno je poznato šaranje uz pomoć biljaka. Zajedno sa detetom uberite listove i cvetove koje lepo izgledaju i za koje mislite da će lepo izgledati kao šara na jajetu. Listi ili cvet pažljivo stavite na prethodno skuvano jaje, obložite ga najlon čarapom, zategnite i na krajevima zavežite čvorove. Potom jaje potopite u posudu sa bojom i ostavite nekoliko minuta. Nakon toga jaje ostaviti na tacnu da se ocedi, isecite čarapu i izvadite jaje, a list lagano skinite. Ovaj način ukrašavanja možete primeniti i na nakuvanim jajima, ali u tom slučaju jaje ne teba držati nekoliko minuta u boji već ga je potrebno kuvati 10 minuta od trenutka ključanja.
3. Maskiranje selotejpom. Maskirajte jaje uz pomoć čvršćeg selotejpa, a neka vam mališan pomogne oko seckanja različitih oblika. Postupak je sličan kao kod šaranja uz pomoć biljaka. Različite oblike selotejpa zalepiti na skuvano i ohlađeno jaje, preko staviti najlon čarapu, čvrsto je zategnuti i zavezati na krajevima, a potom jaje potopiti u posudu sa bojom. Nakon što se jaje ocedilo skinite selotejp.
4. Jaje od gline. Ukoliko je vaše dete suviše malo i smatrate da ne može mnogo da vam pomogne oko farbanja jaja, pomozite mu da od gline za oblikovanje napravi jaje, a onda neka četkicom i temperama ili vodenim bojama pokuša da imitira kako vi šarate prava uskršnja jaja.
šta ako moje dete nije suviše kreativno?
Ukoliko vaše dete nije preterano nadareno za umetnost ili nemate dovoljno vremena da izdvojite za ukrašavanje uskšnjih jaja, najjednostavnije je da nabavite samolepljive sličice ili razne šljokice. Samolepljive reljefne ili obične sličice, kao i šljokice dete jednostavno može samostalno zalepiti kako mu se dopada.
Komentari (0)