Kada pomisle o deci koja tek uče da čitaju, roditelji najčešće zamišljaju dete kako sedi sklupčano na kauču držeći u rukama neku klasičnu knjigu ili novelu. To uglavnom nije scena koju ti isti roditelji dožive, nažalost. Neku decu prosto privlače isključivo knjige sa ilustracijama ili čak obične slikovnice. Ako vam ovo zvuči poznato – ne brinite! Grafičke novele i stripovi su sjajna stvar koja može pomoći vašem detetu da zavoli ozbiljnije knjige i literaturu u budućnosti.
Veliki broj roditelja posmatra stripove i grafičke novele kao „loše” knjige, čija vrednost i kvalitet ne može da se meri sa redovnim, „pravim” knjigama. Ipak, gledajući realno, grafičke novele spadaju u vrlo poznat i cenjen literarni žanr koji je dao ogroman broj brilijantnih dela.
„Kao što postoje dobre i loše knjige među literaturom, tako postoje dobri i loši stripovi i grafičke novele – poenta je da usmerimo našu decu ka onim boljim, nevezano o kakvom žanru literature je reč.” – izjavila je profesorica sa Engleskog Univerziteta u Baknelu, Dr. Virdžinija Zimerman.
Ako vas još uvek nismo ubedili zašto je dobro da dopustite detetu da čita stripove i grafičke novele, pročitajte ova 3 razloga koji će vam možda promeniti mišljenje do kraja teksta:
1) Uči ih da misle i logički rešavaju probleme
Ko još voli da čita nešto što nema barem neku sliku? Vaši mališani će uživati u priči podjednako koliko i slikama koje je prate. Dozolite im da puste maštu na volju i uživaju u novim avanturama sa svojim omiljenim likovima. Povezujući sliku sa tekstom, vašu mališani će razvijati sposobnost vizuelnog učenja, što im može pomoći da brže i lakše pamte tekstualni sadržaj.
Svaka priča mora imati određene elemente da bi se nazvala pričom. Postoje neki već poznati šabloni po kojima se pisci vode dok pišu i oni nisu nikakva tajna. Apsurdno je i pogrešno pomisliti da se sve knjige i novele pišu tek tako, ”iz glave”. Ne treba vam ozbiljna knjiga da biste decu naučili šta sve sačinjava jednu priču. Grafičke novele i stripovi, baš kao i knjige su sačinjeni od stvari poput: narativnih delova, glavnih Ii sporednih likova, vremena i mesta odvijanja radnje, konflikta i rešenja. Ovo znanje o toku radnje može da inspiriše vašeg mališana da jednog dana napiše svoju priču ili roman, a svakako je primenjivo tokom celog školovanja gde će se od njega očekivati da aktivno piše sastave. Pored toga, dete će naučiti da rasčlani priču na delove i istraži kako koji deo utiče i povlači drugi.
2) Uči ih da postavljaju pitanja i lakše donose odluke
Saznajući više o životu, situacijama i poteškoćama s kojima se susreću likovi u priči, deca će prirodno iskazati još veću znatiželju za novim informacijama vezanih za svoje omiljene likove. Mnoge grafičke novele i stipovi su pisani na osnovu već postojeće priče ili romana – možda će baš vaše dete poželeti da ih pročita ne bi li saznalo detalje koji su eventualno ostali nerazjašnjeni u stripu, na primer.
Pisci često pišu priče sa ciljem da nauče svoje čitaoce vrednim lekcijama, od moralnih tema, drugarstva, osvete, praštanja itd. Nekad protagonista mora da učini pogrešnu ili čak lošu stvar za opšte dobro drugih, dok nekad antagonista na kraju ispadne dobar lik, ali po veliku cenu in a svoju štetu. Sve to su važne lekcije koje mogu i te kako koristiti vašem detetu u formiranju sopstvenog mišljenja, donošenja odluka, prihvatanja tuđeg stava i sl.
3) Uči ih nove reči i razvija maštu
S obzirom da živimo u vizuelnoj kulturi gde je sve ispraćeno fotografijama i drugim grafičkim sadržajem, pojava da slika prati tekst je nešto sasvim prirodno i logično za vašeg mališana. Deca će daleko brže naučiti novu reč ukoliko je povežu sa slikom, što će im vremenom samo obogatiti vokabular.
Ovakav vid učenja treba da podržite, ali to ne znači da ne treba ponuditi detetu da pročita i nešto što nema slika. Možete se igrati igre gde ćete zajedno pročitati nešto, potom opisati kako ste vi zamislili da to nešto izgleda, bilo da je reč o osobi, životinji, mestu odvijanja radnje, predmetu itd. Možete i tražiti od vašeg mališana da pokuša da nacrta to što je opisao i objasni vam šta je šta, potom vi isto učinite kako biste ga naveli da vam postavlja pitanja. Na ovaj način ćete mu zagolicati maštu i usmeriti ga da razmišlja o onome što je pročitao, dok u isto vreme razvija i obogaćuje svoj vokabular.
Nadamo se da vas je ovaj tekst inspirisao i motivisao da i sami uzmete i pročitate neki dobar strip ili grafičku novelu, ili barem omogućite vašem mališanu ovu vrstu literature. Ukoliko ste član gradske biblioteke, potražite tamo neku dobru knjigu ili strip – iznenadićete se koliko naslova imaju na raspolaganju. Ako je neko koga poznajete ljubitelj grafičkih novela i stripova, eto idealne prilike da se informišete više o ovom žanru i tražite preporuku za neku dobru priču. Nikad ne znate – možda baš ta priča bude ona presudna koja će zainteresovati vaše dete za čitanjem.
Komentari (0)