Epidemija gripa prijavljena je u Beogradu, Pirotskom, Mačvanskom i Zlatiborskom okrugu. Na celoj teritoriji Srbije sve je veći broj obolelih od respiratornih infekcija i oboljenja koja su slična gripu. Najugroženija su deca i to uzrasta od 5 do 14 godina.
U Vojvodini pogoršana epidemiološka situacija
Tokom 18. nedelje nadzora nad gripom i u Vojvodini je registrovano pogoršanje epidemiološke situacije. Na osnovu registrovanih oboljenja sličnih gripu, intenzitet aktivnosti virusa gripa u Vojvodini je visok, a registrovan trend rastući.
Foto: Fotolia
U Srbiji raspust, u Vojvodini moguć prekid nastave
Ukoliko se rastući trend aktivnosti virusa nastavi, u Vojvodini će se razmatrati mere kontrole uključujući i predlog nadležnim institucijama za eventualno privremeno raspuštanje školskih i predškolskih kolektiva na nekoliko dana.
Stručnjaci su saglasni da su ovakve epidemije normalne i očekivane u ovo doba godine ali da se očekuje usporenje toka virusa zbog raspusta.
“Nalazimo se u doba godine kada je raspust, i to će sigurno da uspori dalji tok kretanja respiratornih infekcija. Ne možemo da govorimo da li će se produžiti raspust. Međutim, imajući u vidu epidemiološke karakteristike, i da raspust traje već desetak dana i trajaće do utorka, pretpostavljamo da će to da bude dovoljno za usporenje toka virusa”, navela je prof. dr Darija Kisić Tepavčević sa Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” za RTS.
Foto: Shutterstock
Međutim, za teritoriju Vojvodine raspust ne važi. Usklađivanjem kalendara sa verskim praznicima, deca u Vojvodini izložena su virusima u kolektivima tokom udarne sezone gripa koje se svake godine javlja u isto vreme.
Dr Slobodan Maričić, pedijatar iz novosadskog doma zdravlja smatra da to što deca trenutno borave u kolektivima nije pametno za naše mališane.
“Znamo da je svake godine epidemiološka situacija takva da je grip najintenzivniji u drugoj polovini januara pa sve do polovine februara. Baš u to vreme kada je raspust. To je dobro jer je u prevenciji najvažnije izbegavati kolektive, posebno u zatvorenom prostoru. Smatram da u tom smislu i deca u Vojvodini u ovo vreme treba da budu na raspustu” – kaže za Bebac, dr Maričić i navodi nekoliko mera prevencija u sezoni virusa i gripe:
- Izvegavajte skupove, zatvorene prostorije, kolektive;
- Redovno hidrirajte dete, neka pije što više tečnosti;
- Obavezno redovno provetravajte prostorije u kojem dete boravi;
- Što češće izvodite dete napolje;
- Vodite računa o pravilnoj, izbalansiranoj ishrani koja uz redovan san može da ojača imunitet deteta.
Kad kod lekara?
Dr Maričić napominje da bolesno dete ne treba da ide u vrtić, a da posete lekaru zavise od uzrasta deteta i opšteg stanja mališana.
“Kod novorođenčeta je svaka povišena temperatura razlog da se javite lekaru. Kod nešto starije dece to zaista nije slučaj. Posmatrajte dete jer je opšte stanje deteta važnije od povišene temperature. Detetu skidajte temperaturu tek kad prelazi 38,5 i to koristeći isključivo jedan lek za snižavanje temperature, nikako oba i obavezno dajte detetu rehidracione rastvore. Ako se radi o prolaznoj virusnoj infekciji detetu će već posle nekoliko dana biti bolje. Ukoliko se stanje komplikuje, dete je bezvoljno, odbija da jede, ima bolove, javite se pedijatru” , savetuje dr Maričić.
PROČITAJTE JOŠ I: Ne skidajte detetu temperaturu kombinovanjem lekova>>>
Doktor napominje i da je važno da se prehlada i virusi preleže i zaleče do kraja jer kako kaže, često se na jednu prehladu nadoveže druga pa treća jer se organizam ne oporavi, a imunitet deteta nakon bolesti oslabi. Upravo je to razlog zašto se pojedina deca često razboljevaju.
Devet do deset respiratornih infekcija godišnje je potpuno normalno. Tri do četiri mesečno, u toku sezone, takođe je normalno po mišljenju našeg sagovornika, pedijatra dr Slobodana Maričića.
Komentari (0)