U poslovnom svetu u kome je dominirao testosteron, odgovor na pitanje da li su u ovakvom okruženju ženske emocije primerene, bio je očigledan: ukoliko na poslu pokažete emocije, prema vama će se odnositi kao prema detetu koje se na sred školskog dvorišta upiškilo.
Ipak moderni trendovi poslovanja propagiraju više ljudskosti i topline na radnim mestima, pa to što imate nežniju, žensku stranu, nije više nešto što morate da krijete kao hendikep.
Istraživanja su pokazala da žene plaču češće od muškaraca, kao i da su sklonije drugim izlivima emocija.
Takođe je poznato da dečaci i devojčice plaču jednako do 12 godina, ali onda muška pravila ponašanja stupaju na scenu. Društvo idalje nije naviknuto na muškarce koji plaču, pa to ostaje ženski porok ili privilegija. Drugi razlog za više ženskih suza je fiziološki, pa žene imaju šest puta više prolaktina, poznatijeg kao hormon suza, nego muškarci.
Dakle i iz socijalnih i iz bioloških razloga, žene imaju veće šanse da se na poslu raspadnu i počnu da rone suze. Međutim kako kolege reaguju na ovakve ispade?
Neko svemu tome neće pridati važnost, jer plakanje je ipak jedna od onih mističnih ”ženskih stvari”.
Drugi ovo vide kao manipulaciju i žensko sredstvo da ostvari ono što želi. Žene očito teže podnose i
udarce na poslu ali bilo kakva generalizacija je nezahvalna.
AKO SE RASPLAČETE, BIĆETE SMEŠNI
U poslovnom okruženju sprovedeno je mini istraživanje koje je dalo manje više očekivane rezultate. I muškarci i žene smatraju da bi se prema koleginici ponašali sa empatijom i saosećanjem ukoliko se na poslu rasplače, ali bi im to bilo smešno, što bi se pokazalo i u razgovorima u kojima ne učestvuje osoba koja je sebi dozvolila takav ispad. Ali ni žene ni muškarci nisu moglii da predpostave šta bi se desilo da se na poslu rasplače pripadnik jačeg pola, jer muškarci jednostavno ne plaču, bar ne zbog posla.
Doktorka Sigal Barsid koja se bavi istraživanjem emocija u organizacionoj sredini, dala je svoje mišljenje na ovu temu.
KONTROLIŠITE EMOCIJE
- Emocionalne reakcije na poslu mogu biti problem, najviše iz razloga što se lako šire, i časkom čitavu kancelariju preplavi ”emotivna zaraza”. Zato je moj savet da sve te emocije uskladištite i otvorite to pakovanje tek kad dođete kući. Nađite pomoć, nađite nekog da vas sasluša, rastavite problem na delove da biste lakše shvatili kako da ga rešite.
Razmislite da li emocije nešto pokušavaju da vam nagoveste: možda vi i posao koji radite prosto niste jedno za drugo. Nedostatak kontrole emocija može vas koštati skupo, pogotova ako niste na rukovodećoj nego na nekoj od nižih pozicija u firmi- rekla je doktorka Barsid za Vol Strit Žurnal.
En Krejmer, autorka knjige ”Sve je lično, ali naučite da usmeravate emocije na poslu”, smatra da ključ nije u stavljanju emocija pod tepih, nego u tome da naučite kako da njima upravljate.
– U poslu vam može značajno pomoći da naučite da upravljate kako svojim, tako i tuđim emocijama. Ako vidite da je inače važan i vredan deo tima u nevolji, pomozite, nađite emotivni okidač i tretirajte uzrok problema, a ne plač kao njegovu posledicu- kaže En Krejmer.
STEGNITE ZUBE, JOŠ VAŽE SAMO MUŠKA PRAVILA
Pošto se položaj žene u poslovnom svetu menja, možemo pretpostaviti da će se menjati i muška pravila po kojima ovaj svet još funkcioniše.
Pravila igre će se možda značajno promeniti, ali dotle još nismo stigli.
Nećemo generalizovati toliko da dozvolimo sebi opasku da su žene emotivnije od muškaraca, ali se ipak svakako može reći da su sklonije da svoje emocije pokažu. Da li zbog biologije ili zbog socijalnih pravila, tek žene su u svakom slučaju spremnije da na poslu posegnu za maramicama.
Ipak moramo imati na umu da na poslu postoji granica između prikladnog i neprikladnog pokazivanja emocija.
Iako je sve više ozbiljnih poslovnih žena tu granicu malo pomerilo, ona je ipak još uvek tu, pa preporučujemo da kad je teško ipak stisnete zube i pokažete svoju snagu.
Komentari (0)