Ukoliko ste primetili da se na koži vašeg deteta pojavilo crvenilo, veća ili manja zadebljanja koja izazivaju svrab, možda je reč o ekcemu.
Ekcem je zapaljenjsko oboljenje kože i najčešća hronična dermatoza u ranom detinjstvu – objašnjava dr Jasmina Kozarev, deramtolog i alergolog.
Javlja se u različitom intenzitetu kod 10 do 15 odsto odojčadi i učestalost je u stalnom porastu. Izgled ekcema je dobar pokazatelj u kojoj je fazi ekcem: ružičast i vlažan je u početku, a kasnije zadebljani, tvrdokorni i suvi.
Gde se javlja
Kožne promene se javljaju na licu, telu i ekstremitetima. Kod tek rođene bebe koža je najčešće normalna. Simptomi atopijskog ekcema javljaju se već u prvim mesecima života, a nestaju obično pre desete godine, najčešće oko četvrte godine života.
Kod dece uzrasta od 2 do 12 meseci zahvata najčešće obraze, čelo, telo, šake, a kasnije se javlja na rukama, nogama, pregibnim jamama kolena i lakata. Ekcem se često pogoršava zimi, a može ga pogoršati i emocionalni stres.
Lečenje
Hidratantna nega je posebno važna. Neki proizvodi su specijalno prilagođeni tim potrebama kao što su ulja za kupanje, mleka „linoderma“ i uljne kupke, blaga tečna sredstva za higijenu, sa ciljem da smanje isušenost kože i rizik od iritiranosti i preosetljivosti kože obnavljanjem zaštitne funkcije.
Konvencionalna terapija atopijskog dermatitisa ili ekcema uključuje primenu preparata imunomodičatornog dejstva, antihistaminika, te preparate koji omekšavaju i vlaže kožu. U slučaju sekundarne bakterijske ili virusa primenjuju se antibiotici ili antivirusni lekovi.
Komentari (0)