Dečji ekcem je najčešća kožna bolest dečjeg uzrasta. Predstavlja hroničnu recidivirajuću dermatozu kod osoba sa naslednom sklonošću alergijskim reakcijama.
Najčešće se javlja nakon 40 dana rođenja i to uglavnom kod dece svetle puti, svetlih očiju i svetle ili riđe kose. Deca sa dečjim ekcemom su izrazito lepa, natprosečne inteligencije, posebno osetljiva, radoznala, ne trpe autoritete.
– To je genetska bolest i javlja se zbog nedostatka jednog enzima koji učestvuje u stvaranju sopstvenog kožnog krema kako se koža ne bi isušivala. Kod dečjeg ekcema imamo dva problema; suvu kožu koja svrbi i veliku mogućnost infekcije stafilokokama – objašnjava dr Gorana Isailović, dermatolog.
Prvo se javljaju promene na obrazima i to u vidu crvenila. A zatim se promene šire na predeo lakatne i zadkolene jame. U toku života može se javiti i guščija koža, tamni kolutovi oko očiju i beli rub oko ivice usana. Promene na koži tokom života se smanjuju i obično ne prave probleme.
– Ako smo bili dovoljno mudri bitno možemo pomoći detetu kako bismo mu zaštitili sistem organa za disanje. U toku prve tri godine života, dok je detetova sluzokoža organa za disanje nezrela, uklanjanjem izlaganja alergenu možemo da sprečimo nastanak astme kod dece.
Kada posumnjamo na ekcem, najvažnije je da u sobi gde dete spava sklonimo sve ono što skuplja prašinu. Tepihe, zavese, čupave igračke. Treba da koristimo posteljinu od mikrofibera koja ne propušta grinje – savetuje dr Isailović.
Najčešća greška kod terapije dečjeg ekcema, nastavlja doktorka, jeste da se o stafilokokama ne vodi računa.
– Roditelji često ulaze u začaran krug. Detetova koža je iritirana i svrbi. Ono se češe i na taj način ubacuje stafilokoku ispod površine kože, koja na to reaguje kao na strano telo. Tada dolazi do pojave vlaženja i ključanja kože, a svrab se i dalje širi – kaže doktorka.
Roditelji najčešće greše u odabiru sredstava za negu vodeći se samo njihovim prijatnim mirisima, zanemarujući činjenicu da ta sredstva zbog svog sastava (nekvalitetne sirovine, konzervansi i druga „hemija”) provociraju alergijske reakcije, dodatno isušuju kožu i pogoršavajući bolest. Ovo se posebno odnosi na sredstva za pranje, ali i na kreme, šampone.
Komentari (0)