Primetili ste da su se na pojedinim delovima kože vaše bebe pojavili neobični crveni pečati. Najviše ih je na prevojima, sa unutrašnje strane laktova i kolena, ali i na obrazima i čelu. Izuzetno su suvi, a vaš mališan ne prestaje da plače pa shvatate da ga ta mesta nesnosno svrbe. Najstrašnije od svega je to što su se na pečatima pojavili i nekakvi mehurići. U panici ste jer ne znate šta se to odjednom desilo i koliko je opasno. Međutim, ne bi trebalo da brinete, jer je najverovatnije reč o atopijskom dermatitisu – ekcemu, koji je veoma čest kod odojčadi i lako se leči. Prvi korak je da detence odvedete kod lekara.
Atopijski dermatitis je najčešća dečja kožna bolest, koju karakteriše upaljena i suva koža a praćena je svrabom. Pojavljuje se u obliku crvenih, suvih lišajeva, ređe i mehurića na koži i spoljašnjoj strani udova ili na pregibima zglobova. Svrab je obavezan simptom i čini bolest težom jer utiče na san, apetit i ponašanje malih bolesnika. Prethodi mu crvenilo kože, a na dlanovima i tabanima pojava malenih kuglastih neravnina. Svrab dalje pojačava zapaljenje na koži, koje počinje da vlaži, prska, pa se pojavljuju i kraste. Usled dugotrajnog češanja koža može da postane suva, zadebljana, perutava, tamnocrvena, pa i braonkasta.
Kod odojčadi atopijski dermatitis traje od nekoliko meseci do nekoliko godina. Kod veće dece simptomi bolesti pojavljuju se između druge i pete godine, a njen intenzitet najčešće s godinama slabi, tako da posle desete više od 90 odsto obolele dece nema nikakve smetnje.
Uzrok bolesti nije potpuno poznat. Pojava bolesti rezultat je kombinacije nasleđa i faktora okoline. Nasledni faktori su imunološka sklonost razvoju alergije i urođeno suva koža, koja lako gubi sadržaj vode. Ponekad i određene namirnice mogu da pogoršaju ekcem. Obično su u pitanju kravlje mleko, mlečni proizvodi, jaja, riba i citrusi. Stoga ove namirnice treba na određeno vreme izbaciti iz detetovog jelovnika. Pojava ekcema je često sezonskog karaktera, jer se ponavlja u proleće i jesen.
Za svakodnevnu negu kože najbolje su emolijentne kreme, prilagođene koži bolesnika sa atopijskim dermatitisom. One ublažavaju suvoću kože i obnavljaju je, čime se izbegava isušivanje i ulaz spoljašnjih alergena. Kod pojave upalnog ekcema pribegava se lekovima, posebno kortikosteroidnim kremama, a neretko i antibioticima.
Obavezna higijena kože
* Kupanje i tuširanje su od neprocenjive važnosti
* Voda ne sme da bude previše topla da ne bi izazvala svrab
* Kupanje treba da traje od pet do deset minuta da ne bi došlo do isušivanja kože
* Za kupanje se preporučuju kupke ili gelovi
* Važno je dobro isprati kožu i nežno je osušiti tapkanjem, a ne trljanjem
* Kožu posle kupanja treba hidrirati kremom ili losionom
* Preporučuje se isključivo pamučna garderoba
* Dete ne treba suviše utopljavati dok spava
Komentari (0)