Skoro 60% roditelja nije zadovoljno načinom na koji grad ili opština u kojem žive i odgajaju decu pomaže porodiljama, pokazuje presek rezultata ankete na sajtu Bebca, a koja je i dalje aktuelna.
Koliko novca ću dobiti od grada kada se rodi beba? >>
Gradovi i opštine u Srbiji na različite načine pomažu porodiljama i porodici s decom, pa tako, pored republičkih novčanih davanja, i jedinice lokalne samouprave slobodne su da svojim odlukama obezbede pomoć porodicama u cilju podsticanja nataliteta, ali ih nažalost ništa na to ne obavezuje.
Odluke o eventualnoj pomoći porodiljama i porodici svode se na mogućnosti lokalnih budžeta i volju gradskih čelnika. Stoga postoji velika nejednakost, ne samo među gradovima već i među regionima.
Vrsta pomoći je takođe drugačija – u najvećem broju slučajeva, to su jednokratne novčane pomoći za, recimo, nezaposlene trudnice ili za rođenje prvog deteta. Čest je slučaj i deljenja poklona (bebi-kolica, pelene, vaučeri u određenom iznosu za kupovinu opreme za bebe).
Foto: Fotolia
Ono što je velika mana jeste što bilo koji vid pomoći nije konstantan. Odluke se menjaju prilikom planiranja budžeta za narednu godinu, pa tako ono što je važilo jedne, ne važi već sledeće godine.
Najnoviji, ali i zaista drastičan primer, jeste ukidanje novčane pomoći za treće dete koju je davala AP Vojvodina, koja se isto tretira kao jedinica lokalne samouprave u Srbiji. Majke koje su ostvarile pravo na tu pomoć i koje su već počele da je dobijaju, odjednom su za to uskraćene.
Opširnije o tome u temi:
Pokrajina ukinula novčanu pomoć za treće dete >>
Kada je reč o rezultatima mini-ankete koju je Bebac postavio 27. jula, u proteklih 15 dana 57% posetilaca našeg sajta istaklo je da nije zadovoljno načinom na koji im njihov grad pomaže.
Čak četvrtina učesnika ankete (25%) izjasnilo se da uopšte ne dobija nikakvu pomoć, dok je 18% njih reklo da je zadovoljno.
Presek rezultata napravljen 10. 8. u 10 časova
Presek rezultata nakon 15 dana pokazuje poražavajuće podatke, pa iako postoje lokalne sredine koje značajan deo budžeta posvećuju socijalnim davanjima, veći deo Srbije ne čini tako, ostavljajući porodice bez oslonca i sigurnosti.
Informacije do kojih smo došli navedene su u temi na donjem linku, a lista će se, po pristizanju novih informacija, proširivati.
Komentari (0)