Promena dimanike života često se dešava odmah po rođenju deteta.
Najveća problem kod većine mama je nedostatak sna, ali i nemogućnost da postignu sve što se od njih u našem, još uvek patrijarhalnom, društvu očekuje – sređena kuća, skuvan ručak, opran veš i opeglana odeća.
Foto: Fotolia
Ivana je u okviru Fejsbuk grupe Bebac trudnice i mame postavila vrlo jednostavno pitanje na koje je dobila skoro 100 odgovora
“Zanima me kako uspevate same? Ja imam malu bebu i dečaka od dve i godine”
Dijana : “Nije nimalo lako ako nemate pomoć još ako beba neće da spava. Meni je bio spas jer je beba bila relativno dobra. Ujutru kad ustanem nisam stajala do uveče.”
Ana Marija je sa grupom podelila svoje iskustvo sa dve devojčice “Između cura je razlika 17mj. Starija je u vrtiću, mala doma. Kad je mala imala nekih 7tj krenula sam ja vodit stariju u vrtić i ić po nju. Sve je ok prošlo. Bilo je trzavica. Sad smo se vež navikli i dosta je lakše nego prije. Evo sad imaju 2g i 8mj i obožvaju se. Starija je dosta zahtjevna, ali je zato manja super pa kad uključim stariju u kuhanje i ćišćenje čak i stignem jako puno toga.”
Bojana : “Moji nisu previše zahtevni, razlika je dve godine. Problem sam imala za vreme jela, u isto vreme ogladne, a stariji nije hteo sam da jede, pa je tu bilo plakanja. Beba sisa, a ja u isto vreme hranim starijeg. U suštini super sam prošla jer su dobri. Nekad je naporno naravno, ali imamo neku svoju rutinu. Ustajanje, doručak, igranje, spavanje, ručak – sve smo iskombinovali kako nam najviše odgovara.”Jedan od komentara koji je izazvao dosta emocija kod žena je bio Marijin koja se kako navodi bori sa postpartalnom depresijom.
“Evo završila na psihijatriji, pijem lekove koji baš i ne pomažu, pa idem ovih dana na kontrolu i da vidimo da mi menjaju terapiju i da krenem na psihoterapije. Počelo još kao postporođajna depresija pre tri godine, i sad uzelo maha.”
Foto: Shutterstock
Podrška supruga veoma je bitna
Sanja: “Dva tri nervna sloma i prođe dan. Šalim se , ja to ne doživljavam toliko traumatično. Razlika 16 i po meseci. Sama sam sa njima, muž u svemu učestvuje kad dođe sa posla. Nekad sam preumorna,a nekad mi ništa ne fali. Bitno mi je da su deca nahranjena, sređena, bila napolju. Ostalo polako kad spavaju.”
Majkama olakšava i pomoć šire porodice, ali ti primeri nisu česti.
Milica ima pomoć svekrve i majke „Evo i ja da podelim moje iskustvo. Plašila sam se jako, ali meni nije tesko uopste sa njih dvoje. Ne kažem, ima dana kada stigne umor, s obzirom da se ćerkica budi tri puta uveče, nekad za mleko, nekad za vodu, ali kada ih pogledam ništa nije teško. Imam pomoć i od mame i od svekrve, ali i da sam sama sa njoma, nije teško. Makar meni.”
Foto: Shutterstock
Komentari (0)