Parovi često dele ista interesovanja, dovršavaju jedni drugima rečenice i smeju se na iste šale. Novo istraživanje otkriva da i njihova srca kucaju u istom ritmu.
Naučnici su otkrili da ritmovi disanja i otkucaji srca mogu da budu sinhronizovani ako partneri samo sede jedno uz drugo, čak ne moraju ni da pričaju niti da se drže za ruke.
Tim sa Univerziteta u Kaliforniji proučavao je fizičke efekte koje veza ima na pojedinca. Oni su otkrili da ima nešto više od toga da vam srce preskoči kad ugledate voljenu osobu.
„Videli smo mnoga istraživanja u kojima jedna osoba u vezi može da iskusi ono kroz šta njen partner emotivno prolazi, ali ova studija nam pokazuje da parovi dele iskustva i na fiziološkom nivou”, kaže prof. Emilio Ferer, vođa studije koja je objavljena u American Psychological Association journal Emotion.
Tim je sproveo niz testova na 32 para koja su bila priključena na monitore za praćenje disanja i pulsa. Ispitanici su sedeli nekoliko metara udaljeni jedno od drugog u tihoj prostoriji ali nisu govorili niti se dodirivali. U jednom trenutku im je rečeno da imitiraju pokrete onog drugog.
Podaci su otkrili da su oba partnera pokazivala slične ritmove otkucaja srca i disanja, ali su žene imale veću tendenciju da se prilagođavaju partnerima.
„Njen srčani ritam je povezan sa njegovim. Mislim da to znači da žene osećaju jaču povezanost sa partnerima – možda i veću empatiju”, kaže prof. Ferer.
Parovi su potom pomešani i iste vežbe su radili sa nepoznatim osobama. Ovoga puta njihova srca nisu pokazivala sinhronizaciju niti im se disanje podudaralo.
Ovo istraživanje upotpunjuje studiju sa danskog Univerziteta u Orhusu koja je pokazala da posmatranje prijatelja u stresnoj situaciji može da sinhronizuje vaše pulseve. „Oznake emotivne povezanosti možemo naći i u telu – to nije samo kognitivni efekat”, kazala je vođa danskog tima Ivanka Kovalinka. Socijalna povezanost je, izgleda, moćnija nego što ljudi shvataju.
Komentari (0)