Nakon naporne radne nedelje, većina ljudi jedva čeka vikend da se naspava, ostajući što duže u krevetu, što stručnjaci smatraju pogrešnom navikom.
Stručnjaci, međutim, navode da je, suprotno uvreženom mišljenju, pogrešno pokušavati subotom i nedeljom da nadoknadimo san, jer time zapravo samo pojačavamo osećaj umora i pospanosti, pa se još teže budimo u ponedeljak ujutru.
Tim istraživača sa Univerziteta Sautvestern u Teksasu otkrio je da produženo spavanje vikendom remeti naš cirkadijski ritam – unutrašnji telesni časovnik koji nam govori kada je vreme za spavanje, jelo, buđenje i obavljanje ostalih telesnih funkcija.
Taj ritam, koji se ponavlja svaka 24 sata, je poremećen ukoliko pokušamo da uspostavimo drugačiji, “normalan” ciklus spavanja.
Razvlačenje po krevetu subotom i nedeljom ujutru, dakle, nije efikasan metod za otklanjanje umora koji smo akumulirali tokom sedmice.
Dr Gregori Karter, stručnjak za medicinu sna i koautor studije, savetuje da se vikendom ode ranije u krevet i spava osam sati, a da vreme buđenja ostaneisto kako se naš unutrašnji ritam ne bi poremetio.
“Da bismo održali naš unutrašnji časovnik, treba da odemo na spavanje osam sati pre uobičajenog jutarnjeg buđenja”, kaže dr Karter, prenosi londonski Telegraf.
Komentari (0)