Razlog za stavljanje katanca na ovu “sigurnu dečju kuću” bio bi nedostatak novca za rad.
Prema rečima Marka Tošića, iz Centra za integraciju mladih, Svratište se finansira projektno, a sredstva za rad obezbeđena su do kraja 2017. godine.
– Od 2018. nećemo više imati mogućnosti za rad – kaže Tošić. – Apelujemo na Grad da razmotri mogućnost finansiranja ove usluge kroz budžet. Tokom svih ovih deset godina isključivo opstajemo zahvaljujući donatorima, a ukoliko ne dođe do promena u načinu finansiranja zaista se bojimo da ćemo morati da zatvorimo vrata.
Foto: Pixabay
Tokom prethodnih deset godina, koliko zaposleni i volonteri brinu o deci ulice, Grad Beograd je Svratište podržavao projektno u 2012, polovini 2013. i malim delom tokom 2015..
– U 2014. godini naša kuća, koja dnevno zbrine veliki broj najugroženije dece, izbrisana je iz odluke Grada o finansiranju usluga iz sistema socijalne zaštite, što onemogućava da dobijamo sredstva iz budžeta – objašnjava naš sagovornik.
– Potrebno je, dakle, da nas vrate u Odluku, pa kada se raspiše tender, onda možemo da se prijavimo kao licencirani pružalac usluge i možda ponovo dobijemo sredstva.
Kako su nam u Svratištu objasnili, oni su se već pisanim putem obraćali Gradskoj upravi i predočili nepovoljnu finansijsku situaciju u kojoj se nalaze. Čak su, kako kažu, imali i sastanak sa predstavnicima nadležnog sekretarijata na kome su im jasno stavili do znanja da će, ukoliko ne “uđu” u budžet morati za zatvore vrata za mališane sa ulice. Do danas, međutim, nisu dobili nikakve informacije o tome da li će ih Grad podržati.
UTOČIŠTE ZA VIŠE OD 1.000 MALIŠANA
Sigurni obrok, kupanje, toplu garderobu, ali i osmeh, razgovor i utočište u Svratištu je za deset godina pronašlo ukupno 1.024 mališana sa ulice. Samo u toku prošle godine zaposleni i volonteri zbrinuli su oko 300 dečaka i devojčica koji žive u ekstremnom siromaštvu, bez struje, vode, kupatila i ličnih dokumenata.
Komentari (0)